30260630
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Cmentarz żydowski w miejscowości Turnov

Czeski Raj

Sobotecká
Turnov, 511 01

Telefon:+420 481 366 255
E-mail:info@turnov.cz
Web:www.infocentrum-turnov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Cmentarz żydowski przy ulicy Sobotecká ulice w miejscowości Turnov jest jedynym zachowanym cmentarzem żydowskim w powiecie semilskim.

W zachodnim murze jest wkomponowany domek cmentarny, w którym była kostnica i mieszkanie grabarza. Dziś jest tu ekspozycja poświęcona gminie żydowskiej. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z XVII wieku, najmłodsze z okresu krótko po drugiej wojnie światowej.

Nagrobki tworzą regularne rzędy w kierunku zachód - wschód z napisami obróconymi na południe. Zachowane napisy na nagrobkach są cennym historycznym źródłem i często wyróżniają się swoją poetycznością. Starsze nagrobki mają napisy wyłącznie w języku hebrajskim, ale już w latach czterdziestych XIX wieku pojawiają się napisy w języku niemieckim a na przełomie XIX i XX wieku pojawia się tu język czeski.

Na cmentarzu spoczywają na przykład bezpośredni przodkowie Pavla Tigrida czy też pisarza Ivana Olbrachta. Estetyczną atmosferę cmentarza podkreślał szereg regularnie rozmieszczonych drzew, które jednak zostały częściowo usunięte w ramach prac budowlanych na obwodnicy.

Położenie: ulica Sobotecká ul., Turnov

Nawiązujące artykuły

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu