30579150
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zbiornik wodny Harcov

Góry Izerskie

Liberec, 460 15

Telefon:+420 495 088 111
+420 485 101 709
Web:www.pla.cz/planet/public/vodnidila/prehrada_harcov.htm
www.visitliberec.eu
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Zapora leży praktycznie w centrum miasta Liberca, jest ulubionym miejscem nie tylko do kąpieli, ale także dla spacerowiczów.

Liberecka tama została zbudowana w latach 1902-1904 jako część systemu zapor  Gór Izerskich zaprojektowanych przez profesora Otto Intza z Cách. W budowę zaangażowała się wiedeńska firma N. Rella& Neffe i liberecka W. Streitzig& Co. Zrealizowano pięć z sześciu planowanych zapór. Oprócz libereckiej wybudowano również mszeńską, bedrzichowską, fojtecką i młynicką. Impulsem do ich stworzenia były niszczycielskie powodzie końca XIX w, przede wszystkim ta z roku 1897, która była katastroficzna w skutkach dla mieszkańców terenów podgórskich. Niezbędne fundusze na ich budowę przekazali lokalni przedsiębiorcy, wśród nich nie brakowało Liebiegów. Przedsiębiorstwo Johann Liebieg&Co wykorzystywało zgromadzoną wodę z libereckiego zbiornika do swojego funkcjonowania. W wodę była także zaopatrywana willa Theodora Liebiega młodszego.Zbiornik wodny Harcov, zwany także Zapora Harcovska czy Liberecka, leży nieopodal centrum miasta w dolinie libereckiego Harcovskiego potoku, otoczona jest z jednej strony lasem a z drugiej spokojną dzielnicą willową. Służy tak mieszkańcom Liberca i przyjeżdżającym nie tylko do kąpania, ale także do spacerów i relaksacji.

Jedyna większa plaża znajduje się na prawym brzegu, w pobliżu tamy, oferując wszystkie podstawowe usługi. Między innymi WC, prysznice, boisko do siatkówki plażowej, bufety i restaurację. Plaża jest trawiasta i piaszczysta ze średnio stromym brzegiem.

Tama zbiornika ma wysokość 20,5 metra, 157 metrów długości, a jej korona znajduje się 13 metrów nad okolicznym terenem. Zdolna jest zatrzymać maksymalnie 630 000 m3 wody. Zapora zatrzymuje wodę ze zlewni o powierzchni 14,78 km2.

Zbiornik ten służy obecnie głównie mieszkańcom Liberca jako miejsce rekreacyjne, pierwotnie był projektowany do ochrony miasta przed powodziami oraz jako zbiornik wody dla potrzeb przemysłu. W okolicy zapory żyją zwierzęta będące pod ochroną: ropucha szara, traszka zwyczajna, dzięcioł duży, muchołówka szara oraz jeż zachodni.

Powierzchnia: 12 ha

Załącznik

  • ikona souboru

Godziny otwarcia

wszystki miesiąci --

Nawiązujące artykuły

Přehrada Harcov, autor: © Libor Sváček

Typ wyposażenia: Staw, zbiornik
Plaża: Piaszczysta
Wyposażenie inne: Prysznice, WC, Punkt gastronomiczny, Restauracja
Możliwości uprawiania sportu: Boisko, Siatkówka plażowa, Wypożyczalnia łódek i innego sprzętu
Inne możliwości: Wędkarstwo

Podstawowe gatunki ryb: kapr, štika
Woda: niepstrągowa
zezwolenia: Celosvazová povolenka

Přehrada Harcov, autor: © Libor Sváček
Přehrada Harcov, autor: Jirouš
Přehrada Harcov, autor: Chmela Matyáš
Harcov přehrada zima, autor: Chmela Matyáš
Harcov přehrada zima, autor: Chmela Matyáš
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu