24396837
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Drewniana dzwonnica w miejscowości Dolní Sytová

Czeski Raj

Dolní Sytová, 513 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Drewniana dzwonniczka z konstrukcją czterosłupową.

Już od dawna ludzie potrzebowali czegoś, czym mogliby sygnalizować początek i koniec czasu pracy, śmierć, pożar, powódź lub inne klęski. Do tego najlepiej służył dzwonek zawieszony w koronie drzewa, na wieżyczce szkoły, siedzibie sołtysa lub gospodzie, bogatsi budowali murowane lub drewniane dzwonnice.

Drewniana czterosłupowa dzwonnica została wybudowana w 1790 roku również w miejscowości Dolní Sytová. Swoim stożkowym kształtem i gontowym pokryciem całej wieży i dachu stwarza wrażenie jeszcze starszej. W latach 1914 - 1918 stary dzwon darowano na cele wojenne. W 1919 roku miejscowość zakupiła nowy dzwon, którego podczas drugiej wojny światowej spotkał taki sam los, jak poprzednika. Następny dzwon z warsztatu pani Marii Tomáškovej-Dytrychovej z Brodku koło Přerova zawieszono tu dopiero w 1998 roku. Waży 42 kg, ma średnicę 39 cm, ton C i jest poświęcony świętej Zdzisławie.

Obecny dzwon posiada elektryczny napęd z elektronicznym czasowaniem. Dzięki temu dzwonnica codziennie dzwoni i w pełni służy zgodnie z przeznaczeniem.

, autor: Milan Drahoňovský
, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zamknąć mapu