26974332
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rezerwat przyrody Dutý kámen

Region Českolipsko

Cvikov, 471 54

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Rezerwat przyrody Dutý kámen znajduje się na wschód od Cvikova. Jest to godne uwagi zjawisko geologiczne - rozpad piaskowca na drobne słupki. Wachlarzowato rozłożone słupki mają od 2 do 5 cm szerokości a wysokość do 3 m. Zjawisko to jest najlepiej widoczne na skalnym słupie o wysokości 2,5 m, stojącym w środku grzbietu.

Na skalnym grzbiecie znajduje się stary szlak z resztkami ciosanych schodów, Prowadzi do wytchnienia Karoliny (Karolínin odpočinek), wyciosany w skale spocznik z kamienną ławką, ozdobioną reliefem korony. W sąsiedniej skale znajduje się mniejsza jaskinia. Tuż za spocznikiem znajduje się słup, o którym padła wzmianka, z piaskowcowymi słupkami, zwanym niekiedy Organami.

We skałach na południowym krańcu grzbietu znajduje się mały plac, na którym jest wyciosany relief głowy ozdobionej laurem, lirą i mieczem. Został wyciosany w 100 rocznicę śmierci poety Theodora Körnera. Obok w skale wyciosane schody prowadzące na skałę z punktem widokowym zwaną Szeroki Kamień (Široký kámen), na jej wierzchołku znajduje się ośmiokątny kamienny stół z ławą. Na blacie stołu była początkowo astronomiczno-geograficzna tablica orientacyjna i zegar słoneczny, z którego do dziś zachował się cyferblat.

PRIRODNI REZERVACE DUTY KAMEN, CVIKOV

:

PRIRODNI REZERVACE DUTY KAMEN, CVIKOV
Přírodní rezervace Dutý kámen
Přírodní rezervace Dutý kámen
Přírodní rezervace Dutý kámen
Přírodní rezervace Dutý kámen
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu