27890961
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Geopark Czeski Raj - sieć europejskich geoparków UNESCO

Czeski Raj

Terytorium Czeskiego Raju obejmuje szeroką gamę fenomenów geologicznych co sprawia, iż jest prawdziwym podręcznikiem geologii. Dlatego też zostało w październiku 2005 wpisane dna listę sieci geoparków europejskich.

Geoparki Europejskie UNESCO tworzą sieć, której celem jest zachowanie wyjątkowych obszarów geologicznych. W Europie liczba członków od roku 2000 wzrosła z początkowych czterech na dwadzieścia pięć.

Geopark Czeski Raj rozpościera się na terenach o powierzchni niecałych 700 km2. Tereny te były w przeciągu setek milionów lat historii Ziemi na przemian dnem jezior i mórz, kilkakrotnie miała tu miejsce aktywność wulkaniczna. Obszary zaczęły się geologicznie kształtować w okresie powstawania skał warstwowych, kiedy na dnie kredowego morza osadzał się piasek i żwir. W okresie trzeciorzędu piaskowcowe płyty były rozłamane na skutek aktywności wulkanicznej, rozżarzone skały stężały pod powierzchnią w kształcie kup i stożków. Na skorupę ziemską oddziaływały siły przyrody - wiatr, woda, mróz oraz słońce. W wyniku czego powstała kraina z dzikimi skałami, wulkanami, rzekami, romantycznymi dolinami, lasami, łąkami i stawami. Działanie wody pod powierzchnią ziemi wytworzyło jedyne w swoim rodzaju Bozkovskie jaskinie z interesującymi zjawiskami krasowymi. Różnorodne procesy geologiczne wytworzyły złoża rud żelaza, miedzi i rtęci, znaleziska kamieni szlachetnych, węgla, kamienia budowlanego, łupków dachowych, piasków szklarskich, wapnia, glin garncarskich i ceglarskich. Miejscowa obróbka kamieni szlachetnych należy do najstarszych w Europie. Interesujące jest również występowanie skamieniałych resztek roślin i araukarii oraz zwierząt.

Czeski Raj przynosi obraz geologicznej historii Ziemi, a jednocześnie dokumentuje znaczenie warunków przyrodniczych dla ekonomicznego kulturalnego rozwoju społeczności ludzkiej na przestrzeni kilku tysiącleci.

GEOPARK ČESKÝ RÁJ - síť evropských geoparků UNESCO, autor: Milan Drahoňovský
GEOPARK ČESKÝ RÁJ - síť evropských geoparků UNESCO, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu