26656729
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Złotym szlakiem Czeskiego Raju z Mnichova Hradiště

Czeski Raj

Mnichovo Hradiště leży na tak zwanym Złotym szlaku Czeskiego Raju, który prowadzi przez najatrakcyjniejsze miejsca regionu.

Zaledwie 4 km na południowy wschód od miasta zwracają uwagę ruiny zamku Valečov z XIV wieku. Zamek został zbudowany na skale, część była wyciosana w piaskowcu, część dobudowana z drewna. Do dnia dzisiejszego dochowała się wieża kamiennego pałacu a w jej pobliżu schody, wnęki i pomieszczenia wyciosane w skale - jeszcze na końcu XIX wieku zamieszkiwała je biedota z najbliższej okolicy.

Bazaltowy pagórek Mužský jest dominantą Czeskiego Raju w pobliżu Mnichova Hradiště. Z jego wierzchołka roztacza się wspaniała panorama aż do Średniogórza Czeskiego, na Bezděz, Ralsko oraz Góry Łużyckie i Izerskie. Za Kozákovem widoczna jest zachodnia część Karkonoszy.

Niedaleko Mužskiego znajduje się niepowtarzalna formacja skalna Drábské izdebki. Składa się z siedmiu piaskowcowych bloków, które były kiedyś przekształcone w średniowieczne grodzisko. Do dzisiaj zachowały się tu resztki wielu wyciosanych izb i korytarzy, które w XV wieku uzupełniły drewniane przybudówki i mostki. Wszystkiego dopełniła kaplica z kazalnicą, albowiem ukrywali się tu ludzie prześladowani za swoją wiarę.

Starosłowiańskie grodzisko Hrada znajduje się nieopodal Drábskich izdebek. Osiedlono go w VI - X wieku naszej ery, dochowały się tu fundamenty w kamieniu ciosanych budowli. Droga biegnie dalej koło majątku ziemskiego Píčova, będącego resztkami rozległej posiadłości wspominanej już około 1682 roku. Następnie dojdziemy do kolejnego grodziska - Klamorně. Zostało osiedlone już 3000 lat przed naszą erą.

Český ráj - zámek Mnichovo Hradiště
Český ráj - zámek Mnichovo Hradiště
Český ráj
Český ráj
Český ráj
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu