27493932
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Kozákov - ; strażnik Czeskiego Raju

Czeski Raj

Osoby lubiące piękne widoki powinny wejść na Kozákov (744 m n.p.m.), najwyższy szczyt Czeskiego Raju, znany jako miejsce występowania kamieni szlachetnych.

Już w czasach prehistorycznych zbierali je tu myśliwi, wykorzystując następnie do wyrobu prostych narzędzi. W średniowieczu tutejsze kamienie, zwłaszcza jaspisy, nadające się do tworzenia mozaik, wykorzystywano przy budowie kościołów. Najwięcej kamieni znajdowano po południowej i południowo-wschodniej stronie. Oprócz jaspisów były to agaty, chalcedony, kwarc dymny i ametysty. Tradycje obróbki kamieni szlachetnych i wytwórstwa biżuterii są w tym regionie żywe do dziś.

Jak wspaniałe są to kamienie, przekonać się można w muzeum pana Votrubca we wsi Kozákov albo podczas regularnie odbywających się wystaw w Lestkovie. Na szczycie góry stoi wybudowane w latach 1926 - 28 schronisko - Riegrova turisticka chata. Można tu coś przekąsić. W 1995 r. koło schroniska otwarto mierzącą 40 m wieżę telekomunikacyjną. Umieszczono na niej, na wysokości 24 metrów, galerię widokową i udostępniono turystom. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Karkonosze, Góry Izerskie, Łużyckie i Orlickie oraz ważne punkty Czeskiego Raju. Można stąd także zobaczyć świętą górę Říp, Bezděz, Milešovkę, a jeśli widoczność jest dobra nawet najwyższe budowle Pragi (Petřín, wieża telekomunikacyjna w dzielnicy Žižkov).

Dla turystów interesujący jest jednak nie tylko sam wierzchołek góry, ale też kilka innych znajdujących się na jej zboczach miejsc, jak na przykład skalne urwisko Drábovna - w potężnym głazie wyciosane jest pomieszczenie, kiedyś służące prawdopodobnie jako twierdza, głęboki kanion Měsíční údolí z jaskiniami Babí pec i Kudrnáčova pec, gdzie znaleziono ślady prehistorycznego osadnictwa, albo źródełko Radostná (południowy stok).

Kozákov to miejsce lubiane przez turystów. Prowadzi tu 10 szlaków pieszych i dwa rowerowe. Bardzo popularna, oznakowana kolorem czerwonym, trasa to „Złota ścieżka Czeskiego Raju“, wiodąca z Kozákova przez Hamštejnský hřeben do Koberovów. Koło Besedic przechodzimy przez „skalne miasto“ Kalich i piaskowcowymi ścieżkami docieramy do Malej Skály. Ścieżką tą można też iść w odwrotnym kierunku przez Komárov, Zelený háj, Rvačov i Košov na górę Tábor. Bardzo uczęszczany czerwony szlak prowadzi również w kierunku Turnova, tym razem przez Drábovnę, koło Měsíční údolí do Veseca. Przez malownicze Klokočské skaly dotrzemy aż do Turnova. Szlakiem żółtym natomiast dojdziemy, schodząc zachodnim zboczem Kozákova, do źródełka Radostná, następnie do skalnego miasta Klokočské skály, gdzie można zwiedzić romantyczne ruiny zameczku Rotštejn. Ścieżka prowadzi dalej koło jaskini Postrojna do Mírovy pod Kozákovem, a następnie do Turnova. Na Kozákovie są też wspaniałe warunki dla paralotniarzy, można tu polatać pod okiem doświadczonych instruktorów. W zimie natomiast miejsce wykorzystują narciarze biegowi i zjazdowi. Jeśli warunki śniegowe dopisują, czynny jest wyciąg narciarski o długości 450 m.

Kozákov
Kozákov
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu