26443659
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Historyczna kopalnia Kovárna w miejscu Obří důl

Karkonosze

Pec pod Sněžkou, 542 21

Telefon:+420 499 736 130
Web:www.speleoalberice.cz
www.veselyvylet.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Pierwsze wzmianki o działalności górniczej w kopalni Obří důl w Karkonoszach pochodzą już z 1456 roku. Nieznany Wenecjanin tu opisuje swoją ośmiodniową niezwykłą wyprawę z Vrchlabí do kopalni Obří důl pod Śnieżką, gdzie podobno znalazł szkielety ludzkie, ametysty, szmaragdy i złoto jako pozostałości po dawnym górnictwie.

Największe prace wydobywcze przebiegały w kopalni Obří důl w latach 1952 - 1959. Wtedy wykuto tu niemal 7 kilometrów korytarzy. Od 1988 roku badaniami podziemi kopalni zajmuje się Czeskie Towarzystwo Speleologiczne Albeřice i stopniowo udostępnia ich część dla zwiedzających. W 2004 rozpoczęto ruch turystyczny w najstarszej części kopalni Kovárna. Zwiedzający mogą tu zobaczyć nie tylko około 250 metrów unikalnych pomieszczeń w masywie Śnieżki, na własnej skórze spróbować pracy średniowiecznych górników i zobaczyć działające repliki historycznych urządzeń kopalni.

Informacje dla zwiedzających:
Wejście do udostępnionej kopalni jest obok byłego schroniska Kovárna w kopalni Obří důl. Droga z miejscowości Pec pod Sněžkou tu trwa ok. 1 godz. 30 min. Na zejście do podziemi zalecamy cieplejszą odzież (temperatura około 6°C). Warunkiem jest mocne obuwie i wiek powyżej 10 lat. Podziemną trasę o długości około 250 m potrafi pokonać każdy turysta, miejscami trzeba się liczyć z niskim profilem sztolni, stromymi schodami i zaglądaniem do głębokich szybów. Bilety należy wcześniej zakupić w galerii Veselý výlet w miejscowości Pec pod Sněžkou lub zarezerwować zwiedzanie. Na miejscu byłego schroniska Kovárna, gdzie zwiedzających przywita przewodnik, należy być minimalnie 15 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Małe aparaty fotograficzne można wziąć do podziemi, kamery video są ze względów bezpieczeństwa zabronione.

Godziny otwarcia

Lipiec - Sierpień Pi - Nd -

Historický důl Kovárna v Obřím dole, autor: archiv České speleologické společnosti Albeřice
Historický důl Kovárna v Obřím dole, autor: archiv České speleologické společnosti Albeřice
Důl Kovárna
Historický důl Kovárna v Obřím dole, autor: archiv České speleologické společnosti Albeřice
Důl Kovárna
Důl Kovárna
Důl Kovárna
Historický důl Kovárna
Důl Kovárna
Důl Kovárna
Důl Kovárna
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu