27280771
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rejony wspinaczkowe Suché skály i Vranovský hřeben

Czeski Raj

Malá Skála, 468 22

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Bardzo popularny obszar skalny odpowiedni jest raczej dla doświadczonych wspinaczy.

Piaskowce Grzbietu Wranowskiego (Vranovský hřeben) zostały przez działalność tektoniczną wysunięte z podziemia i podniesione do pozycji pionowej. Charakterystyczna sylweta ostro rozwidlonych skał już z daleka przyciąga miłośników sportu wspinaczkowego.

Obszar wspinaczkowy prócz Suchych Skał i Grzbietu Wranowskiego zawiera też Skały Betlejemskie (Betlémské skály), Chlewisko (Chléviště), Ceklarownię (Drábovna), Klokoczskie Skały (Klokočské skály), Grasanckie Ściany (Raubířské stěny) i inne. Zwięzły cenomański piaskowiec Suchych Skał i Grzbietu Wranowskiego przypomina górski teren i dostarcza wspaniałych przeżyć wspinaczkowych. Plusem jest to, że dzięki zwięzłej skale można się tu wspinać też po deszczu, kiedy miększy piaskowiec w okolicznych rejonach uszkadza się.

Klokoczskie Skały są rozległym skalnym miastem ze stromą skalną ścianą, opadającą do doliny Klokoczskiego potoku. Oddziaływaniem wietrzenia miejscami powstały izolowane skalne ściany.

Skały Betlejemskie w zasadzie nawiązują do Skał Klokoczskich. Popularna jest skała w kształcie grzyba z dwoma bramami skalnymi, nazywana Trójnożką (Trojnožka) albo też Dziurawcem (Děravec). Na północo-wschodzie wypiętrza się dziesięciometrowa Skała Sidonii (Zdenčina skála), nad doliną Klokoczskiego potoku piętrzą się zaokrąglone odkrywki skały, tzw. grzbiety słoniowe.

Suché skály, autor: Pavla Bičíková
Suché skály, autor: Pavla Bičíková
Vranovský hřeben, autor: Archiv TPCR
Suché skály, autor: Archiv TPCR
Betlémské skály, autor: Luděk Antoš
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu