26224378
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Labský Důl - ; perła Karkonoszy

Karkonosze

Labský důl należy do najpiękniejszych i najbardziej odwiedzanych miejsc w Karkonoszach. Ten dziki skalisty jar o długości 8 kilometrów wydrążyła Łaba na odcinku pierwszych kilku kilometrów swojego biegu. Po lodowcu pozostały tu wały morenowe, dochodzące w niektórych miejscach do dwudziestu metrów wysokości. W środkowej części Łaba przepływa wąskim skalistym korytem przez kamienne progi, natomiast w końcowej części Łabskiego dolu tworzy Kotły Łabskie (Labské jámy), zamknięte prawie że prostopadłymi skalnymi urwiskami dochodzącymi do 200 metrów długości.

Piękno tego miejsca wzbogaca kilka wodospadów. Największym i najpiękniejszym jest podzielony na kilka pięter Wodospad Panczawy (Pančavský vodopád), spadający z krawędzi skalnej na głębokość 250 metrów. Kolejnym jest Wodospad Łaby (Labský vodopád) o bardziej kaskadowym charakterze.

Wśród najbardziej lubianych szlaków turystycznych należy wymienić szlak prowadzący od schroniska Labská bouda po krawędzi Labského dolu na Zlaté návrší, do schroniska Vrbatova chata i mogiły Hanče i Vrbaty. Stąd roztacza się przepiękny widok na Labský důl i Wodospad Panczawy. Od mogiły Hanče i Vrbaty rozpościera się piękny widok na centralną część Karkonoszy, uważany za jeden z najpiękniejszych w Czechach.

Jeszcze w 1791 roku pisano, że Labský důl to pustkowie nieosiągalne dla człowieka. Dziś to ulubione miejsce wielu turystów, którzy przyjeżdżają podziwiać jego wyjątkowe piękno.

Labský vodopád
Labský vodopád
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu