26785191
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Drewniany folwark i dzwonniczka w Škodějovie

Czeski Raj

Škodějov
Příkrý, 513 01

GSM:+420 607 604 335
E-mail:obec.prikry@centrum.cz
Web:www.obecprikry.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Drewniane budowle, typowe dla podkarkonoskiej architektury ludowej, można znaleźć w prawie każdej miejscowości Górnego Pojizerza. Są dowodem sztuki budowlanej naszych przodków.

Nie chodzi tylko o chałupy mieszkalne, ale także zabudowania gospodarcze, natkniemy się również na drobne budowle sakralne. Niezastąpioną funkcję w gminach i miastach pełniły dzwonniczki, które głośno oznajmiały wydarzenia radosne i smutne.

Drewniane napotkamy dziś w regionie raczej wyjątkowo. Jedna z nich tworzy wraz z drewnianym folwarkiem z krużgankami malowniczy zakątek koło drogi gminnej do Hájów nad Izerą. Dzwonniczka ma dwupłaszczową podmurówkę na planie kwadratu. Zewnętrzne kamienie granitowe są nowe, wewnętrzne piaskowcowe i zlepieńcowe są pierwotne. Na kamieniu przy wejściu wyciosany jest niewyraźny rok 1849, prawdopodobnie rok powstania budowli. Inne źródła podają także rok 1822. Nad szeroką podmurówką jest daszek z dwóch rzędów ciętego gontu, główna drewniana część jest obita deskami z listwami, zwęża się i jest zakończona gzymsem (gont). Na poziomie dzwonu znajdują się cztery skromnie zdobione otwory okienne, dach ma kształt ostrosłupa ośmiokątnego z blaszanym szpicem bez krzyża. Dzwon żelazny o średnicy 40 cm i wysokości 35 cm nie posiada ozdób.

Pierwotny został zarekwirowany podczas I Wojny Światowej. Chociaż škodějovska dzwonniczka gminna poniekąd ucierpiała po nowoczesnych przeróbkach (granitowa podmurówka, wymiana ozdobnych daszków, zdjęcie krzyża), jest wraz z sąsiednim folwarkiem cennym świadectwem wiejskiej architektury ludowej.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu