27469022
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rzeka Jízera

Czeski Raj

Semily, 513 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Rzeka Jizera jest najważniejszym prawostronnym dopływem Łaby. Źródła ma w Górach Jizerských, gdzie tworzy granicę między Republiką Czeską a Polską. Rzeka łączy tereny Karkonoszy, Gór Jizerskich oraz Czeskiego Raju, stanowiąc oś całego terytorium.

Nazwę Jizera przejęli Słowianie od germańskiego plemienia Celtów. Rzeka, którą w jej górnym biegu otaczają lasy iglaste i mieszane, w dolnym biegu przepływa łąkami nizinnymi, których brzegi obrasta tojeść. Miejsca dziewiczej przyrody, gdzie znalazło schronienie wiele gatunków fauny i flory, a które są pod ochroną na niewielkich obszarowo terenach. O czystości Jizery świadczy duża ilość ryb oraz to, że w rejony górskie stopniowo powracają raki, tak wrażliwe na jakość wody.

Rzeka Jizera ma swe źródła na czeskiej stronie góry Smrk w Górach Izerskich na wysokości około 1000 m n.p.m. Od źródła płynie pomiędzy rozległymi torfowiskami po płaskowyżu Velká jizerská louka. Pod Bukovcem wpada do niej pierwszy prawostronny dopływ, którym jest Jizerka, wcinając się w zwartą dolinę z głazami narzutowymi i kaskadami. Do samego Kořenova rzeka tworzy granicę państwową z Polską. W Mýtinach, części Harrachova, Jizera wpływa do Karkonoszy i przepływa malowniczymi zakątkami parku narodowego Pod Harrachovem odprowadza wodę z Karkonoszy do Jizery dzika Mumlava, znana ze swych wodospadów. Ciekawostką w łożysku rzeki są wielkie kotły - okrągłe kamienne formacje o średnicy od kilku centymetrów do kilku metrów. W pobliżu Hradska koło Vysokiego nad Jizerą, na występie skalnym nad Jizerą górują ruiny Nístějki, zameczku, który strzegł kiedyś starego szlaku handlowego, prowadzącego doliną Jizery. W Poniklé Jizera przepływa przez drobne obszary krasowe, gdzie znajduje się rozległa jaskinia Ponikelska (niedostępna dla zwiedzających).

Przez Jizerę prowadzą liczne mosty, niektóre uznane za zabytki techniczne. Jednym z przykładów jest most z 1912 roku w Peřimovie, który był wtedy największym betonowym mostem wykonanym w Czechach, oraz zadaszony drewniany most w Bystré nad Jizerou z 1922 roku.

W Semilech po 50 km łączą się wody Jizery z Olešką biorącą początek w Górach Staropackich. Pod miastem Semily Jizera wstępuje do cieśniny, którą wiedzie szlak Riegra. Skalisty wąwóz podobny do kanionu był w 1951roku uznany za rezerwat przyrodniczy Dolina Jizery (Údolí Jizery). W Podspálovie do Jizery wpada rzeka Kamenice, która z północy prowadzi wody z Gór Jizerskich. Wzdłuż Kamenice biegnie szlak Palackiego na zamek Návarov i dalej do Tanvaldu. Od Spálova Jizera płynie przez Železny Brod na Małą Skałę. Przez Dolánky z folwarkiem Dlaska, klejnotem architektury ludowej, Jizera wpływa do Turnova. Rzeka płynie dalej zachodnim krańcem Czeskiego Raju, gdzie nabiera Libuňkę i Žehrovkę, z prawej strony Mohelkę. Swą długą wędrówkę kończy w Łabie koło uzdrowiska Lázně Toušeň, niedaleko miejscowości Brandýs nad Łabą.

Dolina Jizery zachęca do uprawiania sportu i turystyki. Również amatorzy turystyki pieszej i rowerowej znajdą coś dla siebie. Dla turystyki pieszej i rowerowej najlepszy jest odcinek w górnym biegu między Jizerką, Kořenovem, po Planýrce do Pasek nad Jizerą. Gęsta sieć tras rowerowych wielokrotnie krzyżuje tok Jizery w rejonie Semilska. Dla turystyki pieszej atrakcyjna jest dolina Jizery ze szlakiem turystycznym Riegra koło Semil, na który w Pospálovie nawiązuje szlak Palackiego wzdłuż Kamenicy. Popularnym letniskiem jest Maloskalsko z licznymi punktami widokowymi wysoko nad rzeką. Oprócz turystyki pieszej i rowerowej posiada też dobre warunki do uprawiania wspinaczek górskich.

Rzeka Jizera przyciąga również miłośników sportów wodnych. Przesmyk Jizery od zbiegu z Mumlavą do Horní Sytové jest w miesiącach wiosennych rajem dla amatorów wartkiej wody i raftingu. Odcinek między Małą Skałą i Turnovem należy do ulubionych przede wszystkim dla kajakarzy rekreacyjnych. Do spływów Jizera nadaje się od Spálova aż do ujścia do Łaby.

Jizera należy do najczystszych rzek w kraju i jest bardzo dobrze zarybiona. Z tego względu cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy.

Řeka Jizera, autor: Milan Drahoňovský
Řeka Jizera, autor: Milan Drahoňovský
Řeka Jizera, autor: Milan Drahoňovský
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu