26166398
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Wejście na zamek Ralsko

Region Českolipsko

Ruiny zamku Ralsko wznoszą się na wzniesieniu o tej samej nazwie między miejscowościami Mimoň i Jablonné v Podještědí. Przez wiele lat zabytek ten był niedostępny dla turystów. Znajduje się bowiem na obrzeżach dawnego poligonu, zajmowanego kiedyś przez Armię Radziecką. Dziś wzniesienie i pozostałości zamku są ogólnie dostępnie i - pomimo stromego wejścia - z pewnością warte są zobaczenia.

Zamek Ralsko położony jest na wysokości 696 m n.p.m. i jest najwyżej położoną twierdzą w całych Czechach. Droga prowadząca z pobliskiej wioski Vranov początkowo wnosi się łagodnie przez las, później jest już bardziej stroma. Na szczycie o szerokości 15 m i długości 20 m wznoszą się ruiny murów zamkowych. Zamek zbudowano z bazaltu wydobywanego z kamieniołomu. Grubość pozostałości murów zamkowych nawet dziś sięga 1,5-2,0 m. Nad głównym wejściem skierowanym na zachód wnosiła się okrągła wieża strażnicza, po prawej stronie było strome zbocze góry, której zamek bronił. Na wąskiej przestrzeni znajdowały się stajnie a nad nimi skierowana w stronę południową sala rycerska zwieńczona wieżą o dwóch kondygnacjach.

Po wejściu na wzniesienie ujrzeć można przepiękny, niczym nie zaburzany, widok roztaczający się na szczyty Gór Łużyckich i panoramę Ještědu. Otwiera się również widok na dawny poligon Ralsko z pasem lądowym o długości 3 km a w tle na majestatyczną panoramę zamku Bezděz i szczyt góry Říp. Bezpośrednio u podnoża można zaś zobaczyć miasta Mimoň, Stráž pod Ralskem oraz Jablonné v Podještědí.

Ralsko
Ralsko
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu