27160377
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Wyroby z rogożyny - ; Iveta Dandová

Czeski Raj

Smetanova 580
Mnichovo Hradiště, 295 01

Telefon:+420 326 771 111
GSM:+420 723 301 963
E-mail:orobinec.iveta@seznam.cz
Web:www.orobinec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Użytkowe i ozdobne wyroby z rogożyny

Iveta Dandová jest ostatnią osobą w naszym regionie, która wyplata wyroby z rogożyny, kiedyś tradycyjnego materiału plecionkarskiego. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu z wytwórstwa pantofli, kapeluszy, koszy i mis żyły setki ludzi, ale ze względu na małą dostępność materiału produkcja prawie przestała istnieć. Rogożyna to roślina wodna (popularne pałki wodne rosnące na brzegach jezior zna chyba każdy). Ścina się ją w zimie, a wiosną i latem czyści się i suszy. Do wyplatania należy używać rogożyny z zeszłorocznych żniw.

Iveta Dandová plecionkarstwem zajmuje się od 1991 roku. W 2007 r. otrzymała nagrodę ministra kultury za utrzymywanie tradycji. Swój kunszt prezentuje w różnych skansenach, gdzie pokazywane są tradycyjne rzemiosła, jak na przykład Veselý kopec na Vysočinie, jeździ też do skansenu w Kouřimiu, do Strážnic, jej pracę podziwiać można także na targach staroczeskich w Turnovie.

Jej wyroby dostępne są bezpośrednio w pracowni, w sklepie w ośrodku Ozdravovna w Radostínie koło Sychrova, w małych sklepikach z pamiątkami itp.

při výrobě, autor: Iveta Dandová

Wykład w obcym języku: język niemiecki

při výrobě, autor: Iveta Dandová
výrobky z orobince
autorka
kabelka
kabelky
klobouky
kolekce
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu