29284057
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Najdłuższy zamek skalny w Czechach

Czeski Raj

W romantycznej krainie Czeskiego Raju znajduje się wiele zabytków historii. Do najpiękniejszych i najbardziej znanych należy zamek warowny Vranov zwany również Pantheonem. Wznosi się na wąskim i stromym urwisku z piaskowca nad prawym brzegiem rzeki Izery nad miejscowością Malá Skála i jest najdłuższym zamkiem skalnym w Czechach.

Vranov został założony około 1425 roku, służąc przede wszystkim jako warownia. W 1802 roku dobra malostrańskie kupił przedsiębiorca František Zachariáš Römisch. Zlecił on przebudowę dojścia do zamku i na dużej wysokości nad rzeką Izerą zbudował punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na miejscowość Malá Skála oraz dolinę rzeki Izery.

Rtimisch zlecił ulokowanie na terenie zamku oraz w jego pobliżu nagrobków, pomników napisów, urn kamiennych oraz dat przypominających legendarne i historyczne osobistości oraz wydarzenia, pisarzy, artystów, poetów. W jednym z pomieszczeń zostały umieszczone nazwiska i wydarzenia z czasów walk prowadzonych przeciwko Napoleonowi, w innych zwiedzający spotykali legendarne imiona związane z czeską historią. Swoje miejsce ma tu Shakespeare, Goethe, Cervantes oraz wielu innych. Przebudowany w ten sposób zamek Vranov zdobył miano Pantheon. Zamek Pantheon wraz z przedzamczem ma długość prawie 400 m i obecnie uważany jest za najdłuższy oraz najbardziej skomplikowany zamek skalny w Czechach.

Pantheon, autor: Pavel Charousek
Pantheon, autor: Pavel Charousek
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu