27302699
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Loreta w miejscowości Kosmonosy

Czeski Raj

Pod Loretou
Kosmonosy, 293 06

Telefon:+420 326 322 706
+420 721 763 687
E-mail:m.remesova@volny.cz
Web:http://www.kosmonosy-kultura.eu
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Loreta z kaplicą św. Marcina, centralną mariacką kaplicą z obejściem dookoła, wybudowana przez Heřmana Černína na pocz. XVIII wieku według projektu G. B. Alliprandiego. Wewnątrz centralnej loretańskiej kaplicy znajduje się mniejsza świątynia z kopią starożytnego domku Marii Panny w Nazarecie.

Loreta należy do architektonicznych klejnotów Kosmonos, jest jednak znana również daleko poza ich granicami. Wybudował ją z inicjatywy Jakuba Heřmana Černína z Chudenic włoski architekt Giovanni B. Alliprandi w miejscu pierwotnego kościoła farnego św. Marcina, zniszczonego podczas wojen husyckich. Loretę tworzy środkowy prostokątny budynek Santa Casa. Jej wzorem była pierwsza budowla tego typu we włoskim mieście Loretto, która była ochroną domku, w którym podobno żyła Maria Panna i który został do miejscowości Loretta przewieziony w XIII wieku.

Ściany Santa Casy są zdobione reliefami z życia Marii Panny a w niszach są umieszczone rzeźby proroków. Wnętrze jest zdobione imitacjami oryginalnych fresków z włoskiej Lorety. Santa Casa jest otoczona ambitami, które otwierają się do dziedzińca szeregiem półkolistych arkad.

Na wschodniej stronie jest wbudowana barokowa kaplica św.Marcina, która ma owalny kształt i jest ukończona kopułą bizantyjskiego typu. Pod kaplicą znajduje się krypta, gdzie regularnie odbywają się wystawy tematyczne. Na północ od Lorety stoi czteropiętrowa lekko pochylona dzwonnica z 1673 roku.

Godziny otwarcia

Kwiecień - Październik Cz - Sob. 12:00 - 17:00
Nd 10:00 - 17:00

Bilety wstępu

Pełna opłata:50,00 CZK
Dzieci:25,00 CZK
Studenci:25,00 CZK
Seniorzy:25,00 CZK
Loreta v Kosmonosích

Teksty w języku obcym: język angielski, język niemiecki

Loreta v Kosmonosích
Loreta v Kosmonosích
Loreta v Kosmonosích
Loreta v Kosmonosích - Kampanila
Loreta v Kosmonosích - Sv.  Martin - oltář
Loreta v Kosmonosích - St. Casa - Černá madona
Loreta v Kosmonosích - Sochy - Sv. Prokop
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu