26751700
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Wycieczka na Jedlovą i Tolštejn

Region Českolipsko

W zachodniej części Gór Łużyckich każdego turystę zaciekawi masyw trzeciej co do wielkości góry w tym regionie - ; Jedlovej. Na jej szczyt od stacji kolejowej Jiřetín pod Jedlovou prowadzi zielony szlak turystyczny. Szlak prowadzi z miasteczka Drogą Krzyżową na Wzgórze Krzyżowe (Křížový vrch) i do osady Jedlová. Z osady prowadzi dalej czerwony szlak. Po około 1,5 km skręca się na szczyt.

Na szczycie Jedlovej stoi wieża widokowa o wysokości 23 m oraz schronisko. Z wieży roztacza się piękny widok na Szwajcarię Czeskosaksońską, Łużyce, Góry Izerskie oraz Czeski Raj. Oprócz schroniska i wieży widokowej na wzniesieniu znajduje się również pomnik ku czci poety Friedricha Schillera. Przy pomniku umieszczone są głazy z 19 okolicznych gmin, które w 1905 roku wspomagały budowę pomnika.

Po powrocie ze szczytu warto udać się dalej po czerwonym szlaku w kierunku przełęczy do zielonego szlaku, z którego schodziło się w osadzie Jedlová. Czerwony szlak prowadzi dalej do ruin zamku Tolštejn. Zamek zbudowano w XIII wieku. Spalony został pod koniec wojny trzydziestoletniej. Później już go nie odbudowano. Obecnie dla turystów udostępniona jest skała szczytowa, skąd roztacza się piękny widok na okolicę i Jedlovą.

rozhledna Jedlová
rozhledna Jedlová
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu