26751640
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Brama Pravčicka i jej mniejsza siostra

Jedyny prawdziwy most skalny w Czechach znajduje się na wierzchowinie Děčínská vrchovina w rejonie Parku Narodowego České Švýcarsko (Czeska Szwajcaria), niedaleko miejscowości Hřensko. Naturalne mosty są stosunkowo rzadkim zjawiskiem nie tylko w Czechach, ale również w skali ogólnoświatowej. Za most uważa się okno w skale powstałe w wyniku wietrzenia, gdy jego górna część łączy się z okolicznym terenem. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to raczej mówi się o oknie skalnym, tunelu lub bramie.

Takim mostem jest bez wątpienia Pravčická brána, stanowiąca jednocześnie jedno z najbardziej odwiedzanych i najczęściej fotografowanych form skalnych. Jej unikatowość polega również na tym, że jest to największy most skalny w Europie. Ta formacja z piaskowca ma około 25 m szerokości i 16 m wysokości. Ze szczytu roztacza się widok na szeroką okolicę, nie tylko na Park Narodowy České Švýcarsko, ale również na jego niemiecką część znajdującą się za granicą na terenie Niemiec i noszącą nazwę Saksońskiej Szwajcarii.

Mniejsza siostra bramy Pravčickiej, nazywana Małą Bramą Pravčicką, znajduje się również w rejonie Łabskich Piaskowców (Labské pískovce) na wschód od dużej bramy. Również z niej roztacza się piękny widok na okolicę. Wewnętrzne wymiary jej kamiennego łuku mają 2,3 m wysokości i 3,3 m szerokości a jej grubość wynosi tylko półtora metra. Nie są to wymiary monumentalne, jednak pomimo tego brama ta i jej okolica również stanowią atrakcję dla turystów. Zwłaszcza z tego powodu, że można tu zobaczyć Zamek Rozbójnika (Loupežnický hrad, dawniej Šaunštejn) będący wyraźną rozerwaną formą skalną, na której stał kiedyś drewniany gotycki zamek.

Pravčická brána
Pravčická brána
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu