26639744
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Góry Łużyckie i Grzbiet Jeszczedzki

Region Českolipsko

Náměstí T. G. M. 1
Česká Lípa, 470 01

GSM:+420 734 751 298
+420 734 852 858
E-mail:info@ceskolipsko.info
Web:www.ceskolipsko.info
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Góry Łużyckie stanowią niewielki przygraniczny masyw górski, ograniczony mniej więcej miastami Česká Kamenice, Nový bor i Liberec. Najwyższym szczytem jest Luž. Niewielka część masywu leży na terenie Niemiec nosząc nazwę Gór Żytawskich. Góry Łużyckie pokryte są przede wszystkim lasami, znaleźć tu można wiele typowych gatunków roślin, spośród których niektóre należą w Czechach do gatunków rzadkich. Tereny te zamieszkiwane są przez zwierzynę płową - jelenie i sarny, zwierzynę czarną oraz muflony.

W Górach Łużyckich wiele jest możliwości dla uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Oznakowane szlaki turystyczne i szlaki rowerowe prowadzą na przykład do Jiřetína pod Jedlovou, gdzie znajdują się ruiny zamku Tolštejn oraz Górę Krzyżową (Křížová hora) z wyjątkową drogą krzyżową. Z grupy dalszych zamków warto wymienić Sloup, Grabštejn oraz Lemberk. Z wieży widokowej Jedlová roztacza się piękny widok na okolicę, podobnie jak ze wzniesień Klíč i Luž.

W Górach Łużyckich znajdują się pozostałości różnorodnej architektury ludowej - domy o konstrukcji zrębowej z dachami dwuspadowymi, ruiny kilku zamków, wieże widokowe i wspaniałe formy skalne. Na tym terenie znajduje się wiele ścieżek dydaktycznych. Region oferuje także mnóstwo możliwości rekreacji, turystyki i uprawiania narciarstwa.

Dominantą całego regionu libereckiego jest góra Ještěd. Zimą czynny jest tu nowoczesny ośrodek narciarstwa zjazdowego oraz przygotowane są oznakowane trasy biegowe. Z grzbietów Rašovki oraz Ještědu roztaczają się niezapomniane widoki na Karkonosze, Góry Izerskie oraz wzniesienia Ralsko i Bezděz. W ostatnich latach atrakcjami przyciągającymi turystów stały się także boiska do golfa.

Również oferta życia kulturalnego i sportowego samego miasta Liberec jest bogata. Znajduje się tu ZOO, ogród botaniczny, centrum Babylon z aquaparkiem, Muzeum Północnoczeskie (Severočeské muzeum), kolejka linowa na Ještěd oraz wiele innych atrakcji.

Całe Góry Łużyckie i miasto Liberec mają bogatą bazę noclegową wszystkich kategorii, znaleźć można tu pensjonaty, chaty, schroniska i hotele.

W Górach Łużyckich honorowana jest karta rabatowa BENEFIT Program, dzięki której można zaoszczędzić w wielu miejscach turystycznych (np. ZOO Liberec, Ogród Botaniczny Liberec, centrum rozrywki i aquapark Babylon Liberec, Muzeum Szkła Nový Bor, park adrenaliny Malevil, paintball i inne). Zniżki nawet do 20% udzielane są również na noclegi.

Aby lepiej poznać Góry Łużyckie, zapraszamy na wirtualny spacer.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu