27806576
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Bílá

Region Českolipsko

Bílá

E-mail:ou_bila@volny.cz
Web:www.ou-bila.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Bílá jest typową wioską położoną w przepięknym krajobrazie regionu Podještědí, pomiędzy miejscowościami Český Dub i Hodkovice nad Mohelkou.

Trwałe osiedlenie terenów obecnej wsi Bílá jest stosunkowo późne, dopiero od wczesnego średniowiecza, pierwsza wzmianka pochodzi z 1537 roku. Osadnictwo na tych terenach jest jednak udokumentowane już od 3 tysiąclecia p.n.e. - wyjątkowe odkrycia narzędzi kamiennych w miejscowości Petrašovice, dalsze odkrycia - Klamorna i Letařovice.

Obecnie wieś Bílá składa się z czternastu części. Zachowane liczne chaty drewniane z początku XIX wieku, większość w bardzo dobrym stanie. Ciekawy jest dom nr 20 - jest to dom drewniany z frontonikiem i zapuszczoną galerią oraz z tzw. przyczółkiem górskim, pochodzący z 1833 roku. W części wsi Vlčetín znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I i II wojny światowej. Ciekawostką jest, że do części Petrašovice przychodził czeski poeta Fráňa Šrámek jako konkurent córki tutejszego starszego nauczyciela, którą w końcu naprawdę poślubił.

W wsi Bílá mogą się goście rozkoszować przede wszystkim malowniczym krajobrazem, będącym inspiracją dla pisarki tego regionu - Karolíny Světlé oraz inspiracją w twórczości innych artystów.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu