30214745
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

MAGISTRALA IZERSKA

Góry Izerskie

Bedřichov 218
Bedřichov, 468 12

Telefon:+420 483 380 034
Fax:+420 483 380 034
E-mail:informace@jizerskaops.cz
Web:www.jizerskaops.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Góry Izerskie i narciarstwo biegowe są ze sobą nierozerwalnie związane. Sprzęt do utrzymania tras używany jest już od 1984 roku dzięki organizowanemu tam biegowi Jizerská Padesátka, który w Górach Izerskich odbywa się od 1968 roku. Narciarze domagali się bowiem przygotowania śladu również poza terminem organizacji tej imprezy.

Dziś Magistrala Izerska liczy ponad 170 km przygotowanych tras i ma 23 miejsca startowe, które znajdują się na terenie całych Gór Izerskich. Dzięki ścisłej współpracy z innymi zarządcami tras, np. Jizerky pro vás w Kořenovie lub Bieg Piastów w Jakuszycach, narciarze mogą przejechać także na trasy karkonoskie czy inne trasy polskie. Na szlaki Magistrali Izerskiej co roku przybywa ponad pół miliona narciarzy.

Od 1999 roku utrzymaniem tras zajmuje się spółka pożytku publicznego JIZERSKÁ, o.p.s., założona przez gminę Bedřichov. Przez całą zimę na www.jizerskaops.cz można  codziennie znaleźć aktualne informacje nt. pokrywy śnieżnej w Górach Izerskich, stanu utrzymywanych tras oraz informacje dotyczące ewentualnych ograniczeń na szlakach. Dołączyć do nas można na Facebooku.

Utrzymanie Magistrali Izerskiej na całej jej długości wymaga niemałego wysiłku. Należy zapewnić przeglądy serwisowe i naprawy ratraków, niezbędni są ludzie do ich obsługi, gotowi do spędzania mroźnych zimowych nocy na trasach pośrodku gór. Ponadto potrzebne są też niemałe środki finansowe na paliwo oraz na pokrycie wielu innych wydatków związanych z utrzymaniem Magistrali Izerskiej. Co roku na taką działalność potrzeba aż 5 milionów koron. Dużą część otrzymujemy z budżetów gmin, miast, Kraju Libereckiego i od naszych sponsorów. Na te potrzeby nie powinni pozostawać obojętni także narciarze, dla których trasy Magistrali są przeznaczone.

A jakie nowości przygotowano w tym roku?

· Ślady w Górach Izerskich pozostają nadal bezpłatne dla narciarzy, potrzebujemy wsparcia finansowego na utrzymanie Magistrali, dlatego jesienią uruchomiono nową publiczną zbiórkę pieniędzy. Ponownie chcemy umożliwić narciarzom aktywny udział we współfinansowaniu Magistrali Izerskiej.

· W trakcie nadchodzącej zimy pragniemy przygotowywać dla narciarzy klasycznych szlak po tzw. kanale (Bedřichov Maliník – skrzyżowanie Szlaku Rządowego [Vládní cesta] oraz drogi do Czarnej Nysy).

· Dla biegaczy będzie przygotowany nowy odcinek magistrali z Čihadel na Kneipę, gdzie narciarze do tej pory mijali się w obu kierunkach, co stanowiło kłopot zwłaszcza przy dużym natężeniu ruchu oraz przede wszystkim podczas Jizerskiej 50.

Dziękujemy LASOM PAŃSTWOWYM RCz oraz Dyrekcji Parku Krajobrazowego Jizerské hory, że również tym razem umożliwili nam rozbudowę Magistrali Izerskiej.

Mgr. Jana Lhotová

Dyrektor spółki JIZERSKÁ, o.p.s.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu