27334851
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Czeski Raj

Czeski Raj

Czeski Raj (Český ráj) nie bez powodu nosi taką nazwę. W niewielu miejscach Czech znaleźć można bowiem tak piękny kawałek ziemi, jak region leżący między miastami Turnov, Jičín oraz Mladá Boleslav. Romantyczne doliny i liczne miasta skalne przeplatają się z łąkami i krajobrazem drewnianej architektury. Dosłownie na każdym kroku zadziwiają średniowieczne zamki i romantyczne pałace, skalne punkty widokowe oraz wieże widokowe oferujące piękne widoki na okolice.

Czeski Raj to wiele uroków natury, spośród których na uwagę zasługują miasta skalne Prachovské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Klokočské oraz Betlémské skály, doliny Podtrosecká údolí, Dolina Izery, Plakánek, stawy Jinolické rybníky oraz Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe (Bozkovské dolomitové jeskyně). Czeski Raj to nie tylko obszar chronionego krajobrazu, został on również wpisany na listę geoparków UNESCO.

Czeski Raj to również region pełen zabytków historii. Pośród najważniejszych zamków i pałaców wymienić należy Sychrov, Hrubý Rohozec, Mnichovo Hradiště, Dětenice, Trosky, Kost oraz wiele innych. Do rzadkich zachowanych zabytków architektury ludowej należy Dlaskův statek w Dolánkach u Turnova. Poznanie historii regionu umożliwi również wiele muzeów.

Czeski Raj jest znanym regionem turystyki pieszej i rowerowej. Jest to obszar o gęstej sieci szlaków turystycznych i szlaków rowerowych. Rodziny z dziećmi mogą wędrować Śladami legend Czeskiego Raju (Za pověstmi českého ráje) lub spędzić czas w kompleksie o nazwie Szczęśliwa Kraina (Šťastná země) w Radvánovicach u Turnova.

Do lubianych i często odwiedzanych ośrodków turystyki letniej Czeskiego Raju należą bez wątpienia Malá Skála, Jinolice, Sedmihorky oraz Branžež. W sezonie letnim w wielu miejscach Czeskiego Raju odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Zamki i pałace tętnią życiem szermierzy i historycznych jarmarków, odbywają się tu przedstawienia teatralne i koncerty.

W Czeskim Raju przygotowana jest bogata oferta noclegowa wszystkich kategorii, znajdują się tu pensjonaty, hotele, chaty, schroniska i campingi.

Na terenie Czeskiego Raju honorowana jest karta rabatowa BENEFIT Program, dzięki której można w wielu miejscach zaoszczędzić (np. Šťastná Země, centrum linowe Malá Skála, Muzeum Českého ráje w Turnovie, Prachovské skály, Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe, stadniny koni, wypożyczalnie rowerów i inne). Zniżki nawet do 20% udzielane są również na noclegi.

Aby lepiej poznać Czeski Raj, zapraszamy na wirtualny spacer.

Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky
Věžický rybník
Zřícenina hradu Valečov
Riegrova stezka
Vranovský hřeben a Pantheon
Vranovský hřeben a Pantheon
Pohled na Malou Skálu
Vyhlídka z Besedických skal
Symbolický hřbitov horolezců pod Hrubou skálou
Hrad Valdštejn
Hrad Valdštejn - kaple
Hrad Valdštejn
Hruboskalsko
Skalní dutina Adamovo lože
Zámek Hrubá Skála
Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské dolomitové jeskyně
Dlaskův statek
Suché skály
Kozákov
Podvečer na Kozákově
Prachovské skály v zimě
Prachovské skály
Apolena
Besedické skály
Betlémské skály
Borecké skály
Drábovna - Kozákov
Hrad Kost
Hrad Kost
Hrad Valdštejn
Hruboskalské skalní město
Hruboskalské skalní město
Hruboskalské skalní město - panorama
Jičín
Riegrova cesta
Klokočské skály
Komárovský rybník
Kozákov
Staré hrady
Suché skály
Vranovský hřeben
Zámek Hrubá Skála
Zámek Sychrov
Zřícenina Drábské Světničky
Zřícenina Frýdštejn
Zřícenina Kumburk
Zřícenina Rotštejn
Zřícenina Trosky
Zřícenina Zvířetice
Hrad Valdštejn
Zámek Humprecht
Zřícenina Trosky - silueta
Zámek Sychrov
Bozkovské dolomitové jeskyně
Město Jičín
Zámek Mnichovo Hradiště
hrad Kost
Humprecht
Jičín
zámek Jičín
náměstí v Jičíně z letadla
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu