28269622
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Jablonec nad Nysą,

Góry Izerskie

Mírové náměstí 3100/19
Jablonec nad Nisou, 467 51

Telefon:+420 800 155 151
+420 483 357 111
E-mail:mujablonec@mestojablonec.cz
epodatelna@mestojablonec.cz
Web:www.mestojablonec.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Miasto Jablonec zostało założone na rzece Nysie w połowie XIV wieku. W średniowieczu co prawda nie miało takiego znaczenia, jak okoliczne miasta wybudowane na bardziej urodzajnym terenach królestwa, kiedy jednak w okresie po wojnie trzydziestoletniej nastąpiło osadnictwo niemieckich specjalistów szklarskich, zaczął się szybko rozwijać przemysł szklarski i w ten sposób nastąpił rozwój miasta jako ośrodka handlowego.

W połowie XVIII wieku zaczęto tu produkować pierwsze wyroby biżuteryjne i doszło do dalszego szybkiego rozwoju miasta. Dzięki temu w Jabloncu wybudowano szereg znanych budowli i całych dzielnic. Później powstały dwie dominanty Jablonca, kościół Najświętszego serca Pana na rynku Horní náměstí oraz ratusz na dzisiejszym rynku Mírové náměstí. Dzięki cennym architektonicznie budowlom w centrum miasta ogłoszono miejską strefę zabytkową.

Jablonec nad Nisou jest uważany za bramę wejściową do wielu ośrodków narciarskich, punkt wyjściowy szlaków turystycznych i tras rowerowych oraz wielu interesujących miejsc w Górach Izerskich. W okolicy znajdziemy wiele skalnych punktów widokowych i wieży widokowych z fascynującymi widokami na okolicę.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu