30307705
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Komenda joannitów św. Zdzisławy i Havla Lemberka, Český Dub

Region Českolipsko

ul. Svobody 31/IV
Český Dub, 463 43

Telefon:+420 485 147 090
E-mail:muzeum@cdub.cz
Web:www.muzeumceskydub.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Podziemia klasztoru joannitów św. Zdzisławy w miejscowości Český Dub jest częścią dopiero niedawno odkrytej i stopniowo badanej i rekonstruowanej komendy joannitów św. Zdzisławy i Havla z Lemberka.

Historia tej komendy sięga XIII wieku, kiedy król Wacław I postanowił zabezpieczyć szlak handlowy szeregiem komend rycerskiego i szpitalnego zakonu joannitów. Klasztory te miały oprócz roli religijnej również rolę półwojskową i obowiązek dbania o pielgrzymów. W 1425 roku przyległy klasztor spalili husyci a w 1564 roku wybudowano tu renesansowy zamek.

Wiele lat uważano, że komenda zanikła w czasach wojen husyckich. Rozpoznanie techniczno-budowlane w latach 1991 - 93 prowadziło do odkrycia pierwotnego klasztoru i udostępnienia romańskiej kaplicy św. Jana Chrzciciela, romańsko-gotyckiej sali i mniejszej sali konwentu. Wiek romańskich i gotyckich zabytków jest absolutnym unikatem na ziemi czeskiej.

Pomieszczenia klasztoru joannitów z kaplicą św. Jana Chrzciciela tworzą samodzielną ekspozycję muzeum Podještědské muzeum.

 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu