29959887
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Trasa wycieczkowa prowadząca miastem skalnym Hruboskalsko

Czeski Raj

Umiarkowanie trudna wycieczka (czerwony stopień trudności), prowadząca miastem skalnym Hruboskalsko i piękną przyrodą Czeskiego Raju.

Plan podróży:

Lázně Sedmihorky – po oznakowanym szlaku turystycznym 1,5 km Doubravice, Hrubá Skála – droga biała ścieżka rowerowa 4015, 1,5 km pałac Hrubá Skála – czerwony szlak turystyczny 3 km Valdštejn – żółty szlak turystyczny 0,5 km, dalej biała ścieżka rowerowa 4089 2,5 km Sedmihorky.

Długość trasy wycieczkowej: 9 km

Trudność trasy wycieczkowej dla mechanicznych wózków inwalidzkich: trudna, wymaga asystencję drugich osób

Trudność trasy wycieczkowej dla elektrycznych wózków inwalidzkich: trudna, wymaga asystencję drugich osób

Odpowiedniość trasy dla wózka dziecięcego: TAK

Trasę wycieczkową polecamy przebywać w okresie bezdeszczowym!

Opis trasy:

Parking w Sedmihorkách nie posiada miejsca przeznaczone dla użytkowników wózków inwalidzkich. Jego powierzchnia jest asfaltowa i brukowa. Z parkingu ruszamy po drodze z kostek brukowych w kierunku uzdrowiska, gdzie można również zaparkować samochód. Tu można orzeźwić się w kiosku z ogródkiem albo bezpośrednio w Podzámecké krčmě (Karczmie Podzamkowej) z ogródkiem do siedzenia na zewnątrz, który wyposażony jest w najazd dla wózków inwalidzkich. Podczas wchodzenia do lokalu należy przejechać przez 3 cm wysoki próg. Szerokość drzwi, które otwierają się do środka lokalu, wynosi 80 cm. W lokalu znajduje się WC, z drzwiami szerokimi 60 cm, które otwierają się do środka. Przed toaletą znajduje się 80 cm przestrzeń i po jego stronach 20 cm przestrzeń, umywalka jest wyposażona w uchwytową baterię łazienkową.

Od karczmy wybierz się po zielonym szlaku turystycznym pod ostrą górkę o długości 400 m (zdjęcie nr. 1), którego nawierzchnia jest tworzona z grubego asfaltu. Następnie będzie lekki zjazd i 300 m prostego odcinka, następnie wjedziesz pod lekką górkę około 300 m długości. Następnie nadejdzie lekki zjazd około 150 m. W tym miejscu zboczysz z zielonego szlaku i dalej podążasz po drodze z nawierzchnią z grubego asfaltu, aż do głównej drogi, gdzie skręcisz w prawo.

Od końca miejscowości Doubravice czeka na Ciebie ostry podjazd pod górkę po drodze asfaltowej o długości 1 km. Dalej kontynuuj aż do skrzyżowania, odkąd śledź oznakowanie, prowadzące do pałacu Hrubá Skála. Od skrzyżowania zjeżdżasz z lekkie górki około 300 m, następnie czeka na Ciebie lekki podjazd około 50 m do parkingu koło pałacu, gdzie znajduje się kiosk i restauracja pałacowa. Informacje o dostępności pałacu znajdziesz bezpośrednio w jego opisie.

Z parkingu dalej kontynuuj szlakiem czerwonym w kierunku Valdštejna (droga asfaltowa prowadzi pod lekką górkę). Po około 300 m należy zboczyć w prawo na ścieżkę leśną z nawierzchnią asfaltową i sypaną kamieniem. Po 100 m dotrzesz do rozdroża u Adamova lože i dalej kontynuuj po szlaku czerwonym do Arboretum Bukovina. Po następnych 200 m z górki nadchodzi 300 m prosty odcinek, który doprowadzi Cię aż do Arboreta. Bliższe informacje o dojeździe dla wózków inwalidzkich znajdziesz w jego opisach.

Po zwiedzeniu kontynuuj szlakiem czerwonym w kierunku Valdštejna. Droga asfaltowa przechodzi do drogi piaszczysto – kamienistej i na odcinku 400 m podnosi się ostro pod górkę (zdjęcie nr. 2). Następnie kontynuuj po prostej drodze. W trakcie trasy można zwiedzić niektóre z wieży widokowych, które oferują piękne widoki po całej okolicy i na skały. Dostęp jest ale utrudniony przez korzenie drzew na drodze (zdjęcie nr. 3).

Z grubsza po 1 km nadchodzi 300 m podjazd i w połowie górki znajduje się kanał odwadniający z płaskich kamieni. Kanał jest płytki i można przez niego z łatwością przejechać. Następnie naśladuje odcinek prosty około 200 m i potem zjazd z średniej górki. Tu przez drogę prowadzą następne dwa kanały odwadniające 10 x 10 cm (zdjęcie nr. 4), przez które można z łatwością przejechać. Następnie dotrzesz na 200 m prosty odcinek, który zaprowadzi Cię aż na zamek Valdštejn, który można zwiedzić. Bliższe informacje o dojeździe dla wózków inwalidzkich znajdziesz w jego opisach.

Na parkingu przed zamkiem Valdštejn, znajduje się knajpka z ogródkiem i zwykłym WC, do którego prowadzą 15 cm wysokie stopnie i drzwi o szerokości 60 cm, które otwierają się do środka. Pomiędzy toaletą i ścianą jest 30 cm przestrzeń, przed toaletą potem 70 cm przestrzeń i umywalka z uchwytową baterią łazienkową. Na zamku Valdštejn znajduje się WC z dojazdem dla wózków inwalidzkich.

Z zamku Valdštejn można kontynuować trasę około 700 m czerwonym szlakiem w kierunku Hlavatic. Jest to przyjemny spacer przez las płaskim terenem, ale potem należy wrócić się z powrotem na zamek Valdštejn, albowiem ostatnich 200 m do Hlavatic prowadzi skałami ostro pod górę i droga jest bardzo niebezpieczna.

Z zamku Valdštejn następnie wyruszysz żółtym szlakiem w kierunku „Pod Majákem”. Droga, wzdłuż której prowadzą skały piaskowcowe, lekko spada i jej nawierzchnia tworzona jest grubym asfaltem. Po 1 km dotrzesz do skrzyżowania dróg, gdzie skręcisz w prawo na ścieżkę rowerową. Chodzi o ścieżkę leśną z nawierzchnią z grubego asfaltu i żwiru. Po lekkim zjeździe na 400 m odcinku nadchodzi 300 m podjazd pod górę i potem znajdziesz się już na rozdrożu "Pod Majákem". Kontynuuj po ścieżce rowerowej w kierunku do Antonínového pramene. Jak wyjedziesz pod lekką 100 m górkę, następuje lekki zjazd, który doprowadzi Cię do stawiku, odkąd kontynuuj dalej po drodze. Po około 200 m zjeździe przychodzi prosty asfaltowy odcinek i po następnych 300 m dojedziesz z powrotem na parking.

zámek Hrubá Skála
zámek Hrubá Skála
Lázně Sedmihorky
most Valdštejn
Pilský rybník
Skalák (2)
Skalák
Skalák U Lvíčka
Valdštejn
Vyhlídka na Kapelu
kritické místo č  1
kritické místo č  2
kritické místo č  3
kritické místo č  4
kritické místo č  5
kritické místo č  6
kritické místo č  7
cesta B
cesta C
cesta D
cesta E
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu