28163697
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Ruiny Chřibský hrádek

Region Českolipsko

Chřibská, 407 44

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon

W lasach na północ od miejscowości Chřibská zachowały się pozostałości skromnego skalnego zameczku, którego pochodzenie jest osnute legendami. Według nich miał być siedzibą myśliwską założoną w XIII wieku, lub zameczkiem strażniczym na starym Szlaku Łużyckim. Z zamku miał prowadzić podziemny korytarz aż do pałacu w miejscowości Dolní Chřibská i miały tu być ukryte skarby, które kusiły okolicznych mieszkańców do poszukiwań.

Zameczek zanikł prawdopodobnie już w XV wieku. Jego pozostałości stoją na stromej piaskowcowej skale nad potokiem Doubický potok, w pobliżu drogi z miejscowości Dolní Chřibská do miejscowości Doubice, niedaleko gajówki U sloupu. Według badań archeologicznych chodziło o nieumocnioną budowlę, której fundamenty tworzyła wykuta w skale suterena a nadziemną część drewniana konstrukcja. Dziś można zobaczyć suterenę wykutą w skale z niszą, oraz zagłębienia na belki i ślady byłych drewnianych części obiektu.

Pomimo tego, że historia zameczku jest spowita tajemnicą a jego pozostałości nie są wielkie, można polecić turystom odwiedzenie tego pięknego miejsca.

ZRICENINA CHRIBSKY ZAMEK
ZRICENINA CHRIBSKY ZAMEK
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu