28425416
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zamek Zákupy

Region Českolipsko

Borská 1
Zákupy, 471 23

Telefon:+420 487 857 278
E-mail:zakupy@npu.cz
Web:www.zamek-zakupy.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Rozległy zamek służył w drugiej połowie XIX wieku jako letnia rezydencja byłego cesarza austriackiego Ferdynanda I. Podczas zwiedzania można obejrzeć nie tylko apartament cesarza, ale także pokój stołowy czy kaplicę, w której w 1900 r. ożenił się następca tronu austriackiego Franciszek Ferdynand d´Este z hrabianką Zofią Chotkową.

W miejscu mniejszej gotyckiej twierdzy wybudował Zdzisław Berka w połowie XVI wieku nowy zamek. Ten przechodził z rąk do rąk a w latach 70-tych XVII wieku został przebudowany w stylu barokowym. Na parterze znajduje się ciekawa kaplica świętego Franciszka z Asyżu a na drugim piętrze adaptowane barokowe pomieszczenia dla abdykującego cesarza austriackiego Ferdynanda. Wszystkie wnętrza są luksusowo wyposażone i są zdobione malowidłami ściennymi Józefa Navrátila. Rarytasem jest zachowana winda osobowa z 1870 roku.

W fosie zamkowej hodowany jest niedźwiedź bartnik. Do zamku przylega park francuski z geometrycznymi sześciokątnymi krzewami oraz park krajobrazowy.

Ekspozycja:
W zamku są udostępnione wnętrza reprezentacyjne i mieszkalne drugiego piętra, które w drugiej połowie XIX wieku zamieszkiwał abdykujący cesarz austriacki Ferdynand I ze swą małżonką cesarzową Marią Anną Sardyńską. Trasa zwiedzania obejmuje kaplicę zamkową św. Franciszka Serafińskiego, w której 1.7.1900 r. ożenił się następca tronu austro-węgierskiego Franciszek Ferdynand d´Este z hrabianką Zofią Chotkovą. Ze schodów, prowadzących do pokoi reprezentacyjnych i mieszkalnych cesarskiego małżeństwa, mają zwiedzający możność obejrzenia luksusowo wyposażonej windy osobowej z roku 1870, wykonanej przez firmę Ringhoffer dla starzejącego się i chorowitego Ferdynanda I. Następnie zwiedzanie wnętrz, które były niegdyś mieszkaniem dwornego ochmistrza cesarza Karola hrabiego Bombellese. Centralnym pomieszczeniem reprezentacyjnej części zamku jest uroczysty pokój stołowy, który jako jedno z niewielu wnętrz zamkowych zachował pierwotną dekorację barokową z XVIII wieku. Następnie trasa zwiedzania prowadzi do pokoi samego cesarza, jak salon bilardowy, pracownia czy salon towarzyski. Następnie sypialnia pary cesarskiej, garderoba i pokój toaletowy. Resztę trasy zwiedzania, oprócz kilku innych pomieszczeń, tworzy pokój dziecięcy i salony towarzyskie cesarzowej. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa 50 minut.

Obcojęzyczne teksty do wypożyczenia za opłatą.

W pobliżu zamku można ponadto zwiedzić ogród zamkowy oraz park angielski.

Godziny otwarcia

Kwiecień Sob. - Nd 9:00 - 15:00
Maj - Wrzesień Wt - Nd 9:00 - 16:00
Październik Sob. - Nd 9:00 - 15:00

Bilety wstępu

Pełna opłata:100,00 CZK
Bilet rodzinny:270,00 CZK Maks. 2 dorosłych i 3 dzieci
Dzieci:70,00 CZK dzieci do 15 lat
Studenci:70,00 CZK
Seniorzy:70,00 CZK seniorzy powyżej 65 lat
Pełna opłata:130,00 CZK
Bilet rodzinny:350,00 CZK Maks. 2 dorosłych i 3 dzieci
Dzieci:90,00 CZK dzieci do 15 lat
Studenci:90,00 CZK
Seniorzy:90,00 CZK seniorzy powyżej 65 lat
Zámek Zákupy, autor: Milan Drahoňovský

Teksty w języku obcym: język angielski, język niemiecki, język holenderski, język francuski
Usługi: Parking, Parking dla autobusów, Parking dla rowerów, Restauracje, WC, Sprzedaż towarów upominkowych

Zámek Zákupy, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Zákupy, autor: Milan Drahoňovský
Zámek Zákupy, autor: AZfotky
Zámek Zákupy, autor: AZfotky
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu