30378513
CSENDE
Zaloguj się

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Wieża widokowa na szczycie Smrk

Góry Izerskie

Nové Město pod Smrkem, 463 65

Web:www.nmps.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Na najwyższym szczycie czeskiej części Gór Izerskich, Smrku, o wysokości 1124m n.p.m., stała wieża widokowa już od 1892 roku.

Wybudowali ją tu mieszkańcy miejscowości Nové Město pod Smrkem. Realizację zlecono cieśli Fritschovi, który musiał poradzić sobie z tym, że na Smrku nie rosły tak wysokie i długie drzewa. Wieża widokowa o wysokości 25 m była cała z drewna. Została najpierw wybudowana na próbę w dolinie i dopiero potem mozolnie rozebrana i przewieziona na szczyt góry. Cała akcja trwała 7 tygodni. Później przy wieży widokowej wybudowano też schronisko umożliwiające przenocowanie.

Dzięki starannej konserwacji wieża widokowa wytrzymała niewiarygodnych pięćdziesiąt lat. Zniszczona została dopiero w czasach wojennych a pozostałości wieży definitywnie zawaliły się na początku lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. W międzyczasie przyszły czasy, które nie świadczyły zbytnio wieżom widokowym. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych starania mieszkańców miejscowości Nové město pod Smrkem uzyskały konkretną formę i w połowie sierpnia 2003 roku rozpoczęto budowę nowej stalowej wieży widokowej, która została uroczyście przekazana turystom 21 września 2003 roku.

Godziny otwarcia

wszystki miesiąci wszystki dni w tydzień -

SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál

Ubsługi w okolicy

Przystanek autobusowy:5 km
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, autor: Matyáš Gál
SMRK výhled z rozhledny, autor: Matyáš Gál
Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela
Rozhledna Smrk, autor: Míra Chmela
 
 
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zamknąć mapu