30252387
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Přírodní rezervace Vápenka

Krásná Lípa

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Přírodní rezervace Vápenka nacházející se na jihozápadním svahu Vápenného vrchu 548 m u Doubice nedaleko Krásné Lípy, byla zřízena k ochraně zajímavých biotopů na ojedinělém základě pěti různých horninových typů.

Na styku žulových hornin s křídovými pískovci byly na povrch vyvlečeny nevelké kry jurských sedimentů s permskými horninami. V třetihorách pak těmito sedimenty pronikla k povrchu čedičová vyvřelina. Ostrůvky jurských vápenců jsou zároveň jediným výskytem těchto hornin v Čechách a v minulosti v nich byla nalezena řada otisků mořských živočichů.

V druhotném smrkovém lese se uchovala stará bučina s javorem klenem, lípou, borovicí a jasanem. V podrostu je hojný lýkovec jedovatý, ale rostou zde i vzácnější rostliny jako například konvalinka vonná, brčál menší, kyčelnice cibulkonosná a devítilistá, bažanka vytrvalá, kruštík širolistý, okrotice červená, vstavač plamatý, bradáček vejčitý a kapradina žebrovice. Opuštěná štola je zimovištěm netopýrů.

Přírodní rezervace Vápenka
Přírodní rezervace Vápenka
Přírodní rezervace Vápenka
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu