29007282
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Přírodní památka Klokočka

Českolipsko

Bělá pod Bezdězem, 294 21

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Klokočka byla vyhlášena 14.1.1956 národní přírodní památkou. Nachází se v údolí potoka Rokyty mezi Bělou pod Bezdězem a osadou Velký Rečkov.

Důvodem ochrany je slatinná louka a mokřadní olšina tvořící biotop vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Najdeme zde ukázku glaciálně reliktní tajgové mokřadní vegetace a jednu ze dvou lokalit popelivky sibiřské v ČR. Zvířena je zastoupena především členovci, měkkýši a obojživelníky. Toto kouzelné místo získalo jméno podle mohutného klokoče, který kdysi rostl nad pramenem. Vodě byly připisovány léčivé vlastnosti, pro kterou se jezdí dodnes. Touto vodou údajně vyléčil svůj neduh jeden člen z rodu Valdštejnů. Z vděčnosti dala roku 1724 hraběnka Markéta z Valdštejna postavit nad pramenem kapli zasvěcenou sv. Stapinovi, v Čechách neznámému francouzskému světci. Na kapli najdete tabulku se stručnou historií místa, mimo jiné se dozvíte, že jste u kaple sv. Stabina.V literatuře  můžete narazit ještě na další zkomolené podoby. Ve starších turistických průvodcích stojí, že kaple je zasvěcena sv. Prokopu, prý je tomu tak proto, že kapli vysvětili 4.července na svátek sv.Prokopa.
V kapli sv. Stapina se konají každou první sobotu v měsících květnu až říjnu 2013 poutní Mše svaté od 14:00 hodin.

Klokočka - pramen
Klokočka - pramen
Klokočka - kaple sv. Stapina
Popelivka sibiřská
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu