26885173
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Přírodní rezervace Apolena

Český ráj

Troskovice, 512 63

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
U obce Troskovice, jihovýchodně pod hradem Trosky se rozkládá skalní městečko Apolena.

Jedná se o jedinečný geomorfologický útvar z velmi měkkého pískovce s malou příměsí kaolinického tmelu. Najdeme zde největší podzemní systém puklinově - rozsedlinového typu v Českém ráji. Součástí je i podzemní jeskyně Sklepy, která je zimovištěm netopýrů. Tato oblast byla v roce 1998 vyhlášena přírodní rezervací.

Skalní město Apolena vzniklo erozními procesy po rozpukání pískovcové tabule. Při tom se uplatnila jednak erupce blízké sopky Trosky před 17 miliony lety, ale také odsedání jednotlivých skalních bloků na úbočí Libuňské brázdy.

Poloha: jihovýchodním směrem od hradu Trosky, u obce Troskovice

Pozor: Přírodní rezervace Apolena je od roku 2010 pro veřejnost uzavřena!

Přírodní rezervace Apolena
Přírodní rezervace Apolena
Přírodní rezervace Apolena
Apolena, autor: Luděk Antoš
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu