25609386
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Národní přírodní památka Zlatý vrch

Českolipsko

Česká Kamenice, 407 21

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Čedičová kupa vysoká 657 m leží východně od Lísky, nedaleko od České Kamenice.

Na východním a jižním úbočí kopce byla v 60. letech 20. století těžbou kamene odkryta vnitřní struktura tělesa s velmi pravidelnou sloupcovitou odlučností. Až 30 m vysoké sloupce olivinického čediče jsou ve středu útvaru svislé, směrem k okrajům tělesa se jejich sklon zmenšuje až do polohy horizontální. Vytváří se tak jakýsi obrovský vějíř, jehož stěna je místy převislá. Vrchol kupy překrývá mladší čedičový příkrov bez sloupcové odlučnosti.

Po vyhlášení chráněného území byla těžba zastavena a hlavní lomová stěna zůstala zachována. Pro svou odolnost byl zdejší čedič používán i při stavbě mořských hrází, například v Holandsku. Podle některých vulkanologů se jedná o cennější útvar, než jakým je známá Panská skála u Kamenického Šenova.V okolí se přechodně zdržují kamzíci.

Přírodní památka Zlatý vrch
Přírodní památka Zlatý vrch
Přírodní památka Zlatý vrch
Přírodní památka Zlatý vrch
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zavřít mapu