25740036
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Přírodní památka Skalní sruby Jizery

Český ráj

Mnichovo Hradiště, 295 01

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Dva kilometry jihozápadně od Mnichova Hradiště vytváří pravý břeh Jizery geomorfologicky zajímavý kaňon. Vzhledem k silné říční erozi vznikly v pevných vápnitých horninách značně podemleté břehy a výklenky.

Řeka si zde vytvořila poměrně úzké a hluboké koryto. V určitých dobách, kdy bylo v řece více vody, měla řeka tendenci rozšiřovat se do strany a podemílat břehy, tím vznikla boční eroze. V pevných vápnitých horninách se břehy nezřítily a výklenky se zachovaly dodnes. V chráněném území tvoří pravý břeh Jizery 20 m vysoký sráz. Asi 10 m nad údolní nivou je hlavní výklenek, jehož hloubka se pohybuje mezi 2 až 5 m a výška je 2 až 3 m. Výklenek začíná asi 100 m nad ústím říčky Zábrdky a pokračuje souvisle k jihovýchodu v délce asi 315 m.

Sruby Jizery 1
Sruby Jizery 1
Sruby Jizery
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zavřít mapu