30378707
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Kozákov - strážná hora Českého ráje

Český ráj

Pokud máte rádi daleké rozhledy do kraje, přijměte pozvání na Kozákov(744 m n. m.), který je nejvyšší horou Českého ráje, známou nálezy drahých kamenů.

Již pravěcí lovci je zde sbírali a vyráběli z nich jednoduché nástroje. Ve středověku se kameny ze zdejších nalezišť, zejména jaspisy, které byly vhodné pro mozaikové obrazy, používaly například při výzdobě chrámů. Nejvíce kamenů se nacházelo na jižní a jihovýchodní straně a kromě jaspisů se jednalo převážně o acháty, chalcedony, záhnědy a ametysty. Tradice zpracovaní drahokamů a následná výroba šperků žiji v tomto kraji dodnes.

Nádheru těchto drahých kamenů je možné shlédnout v muzeu pana Votrubce v obci Kozákov, nebo na pravidelné výstavě v Lestkově. Na vrcholu hory stoji Riegrova turisticka chata, postavená v letech 1926 - 28, kde je možné se občerstvit. V roce 1995 byla u chaty otevřena 40 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž ochoz (ve výšce 24 metrů) je přístupný veřejnosti. Je z něho nádherný kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Orlické hory a významné body Českého ráje. Směrem do středu Čech je možné spatřit Říp, Bezděz, Milešovku a při dobré viditelnosti i nejvyšší stavby Prahy (Petřín, Žižkovskou věž).

Turisticky je však zajímavý nejen vrchol hory, ale i další místa na svazích, jako skalní bradlo Drábovna - do mohutného skalního balvanu je vytesaná světnička, kdysi snad sloužící jako hláska - Měsíční údolí s Babí a Kudrnáčovou pecí, kde byly nalezeny stopy po pravěkém osídleni, nebo studánka Radostná (jižní svah).

Kozákov je velmi oblíbeným místem pro turisty. Směřuje sem deset značených turistických tras a dvě cyklotrasy. Velmi využívanou trasou z Kozákova je červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, vedoucí přes Hamštejnský hřeben do Koberov. U Besedic projdete skalním městem Kalich a po pískovcových cestách se dostanete až na Malou Skálu. Po této stezce se lze vydat i opačným směrem přes Komárov, Zelený háj, Rvačov a Košov na horu Tábor. Hojně využívaná červená značka vede také směrem na Turnov, tentokrát přes Drábovnu, okolo Měsíčního údolí do Vesce. Malebnými Klokočskými skalami dojdete až do Turnova. Žlutě značenou cestou sejdete západním svahem Kozákova ke studánce Radostná a pokračujete na Klokočské skály, kde navštívíte romantickou zříceninu hradu Rotštejn. Stezka vede dále okolo jeskyně Postrojna do Mírove pod Kozákovem a Turnova. Na Kozákově jsou rovněž výborné podmínky pro paraglidisty, kteří se zde učí vzlétnout pod odborným dohledem školených instruktorů. V zimě si tu příjdou na své jak příznivci běžeckého, tak sjezdového lyžovaní. Za příznivých sněhových podmínek je v provozu lyžařský vlek dlouhý 450 m.


20.7.2009

Kozákov
Kozákov
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu