30200999
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Naučná stezka Po stopách K. V. Raise

Český ráj

Lázně Bělohrad

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Naučná stezka vás provede Raisovým krajem, navštívíte jeho oblíbená místa. Poznáte, že se zde snoubí nádherné krajinné scenérie s historickými památkami i památkami lidové architektury. Stezka je také trochu návratem k přírodě a historii kraje, stejně jako uklidněním v dnešní rychlé době. Pojďte se tedy vydat po Raisových stopách.

Stezka je rozdělena na 2 části - Malý okruh (5,5 km) a trasu Lázně Bělohrad - Zvičina (11 km). Na prvních sedmi zastaveních je navíc z druhé strany informační cedule umístěn informační text věnovaný dětem (je součástí NS Putování Raisovým krajem s dětmi).

Popis naučné stezky Malý okruh
Naučná stezka začíná u Památníku K. V. Raise v zámeckém parku v Lázních Bělohrad (1). Turisté, kteří se chtějí dozvědět o historii města a o zdejším Raisově působení víc, mají možnost si vyslechnout zajímavý výklad paní průvodkyně. Od památníku se vydáte na horní část náměstí k místu, kde stál Raisův rodný domek (2). Na konci náměstí přejdete most a odbočíte vpravo. Podle říčky Javorky, kde se nachází několik roubených stavení, půjdete k rozcestí turisticky značených cest, které je umístěno naproti lékárně. Dál k pomníku K. V. Raise, který je umístěn v parčíku před Fričovým muzeem (3). Zde můžete odbočit na hřbitov. U hřbitovní zídky nedaleko hlavního vchodu jsou pochováni Raisovi rodiče. Z Vojtíškovy ulice odbočíte doleva, opět přejdete Javorku a odbočíte vpravo na červenou značku. Po této značce budete pokračovat okolo Nového Dvora k poutnímu kostelíku na Byšičkách (4). Můžete si projít v nedávné době rekonstruovanou křížovou cestu. Dále po žluté turistické značce do přírodního parku Bažantnice (5). V parku půjdete nejdříve okolo Annamariánského pramene, který můžete ochutnat. Minete hraběnčino a Černé jezírko. Stále po žluté značce k areálu Anenských slatinných lázní (6) a Lázeňskou ulicí na bělohradské náměstí. Celkem ujdete 5,5 km.

Trasa Lázně Bělohrad - Zvičina
Po žlutě značené turistické cestě Lázeňskou ulicí k areálu Anenských slatinných lázní (6). Po asfaltové silničce podle rybníku Pardoubek (7) do malebné vesničky Brtev (8). Z návrší nad obcí se otevírá první pohled na bělohradskou kotlinu a Hořický chlum. Stále po žluté značce vystoupáte do obce Vřesník (9). Na konci obce vás ohromí panorama nevídané krásy (10). Pod strání se vine podél Bystrého potoka silnička do Kalu. Na kopci přímo naproti nám stojí sloup s položenou knihou. Toto místo se jmenuje Raisova kniha. Trasa pokračuje po stráni, na níž je sjezdovka vedoucí k domkům zvaným „Na Lukách“. Na silničce stále po žluté značce směrem k obci Bezník. Na křižovatce pod obcí můžete odbočit do obce Bezník s typickými podkrkonošskými chalupami (11) a dál polní cestou k již zmiňované Raisově knize (12). Naučná stezka na křižovatce silnic pod obcí pokračuje vpravo do obce Borek. Zde si prohlédnete malou zvoničku, které dnes chybí zvon. Je tu též neméně zajímavý Raisův pohov (13). Po krátkém odpočinku je třeba vydat se dál, a to vlevo přes návrší na Podemladí. Na návrší se vám naskytne nejkrásnější pohled na Zvičinu. Pokračujete dál k osamocenému stavení, před kterým se nachází krásná památná lípa. Odtud se nám zdá, že Zvičina je velmi blízko, což není až tak úplně pravda. Ještě musíte po lesní cestě k silnici. Projdete obcí a cíl je dosažen (14). Odměnou za vynaložené úsilí je pohled do kraje - Krkonoše, Rýchory, Orlické hory a Novopacko. Zvičina byla vždy oblíbeným místem K. V. Raise. Napsal o ni: „Zvičino, Zvičino, ty horo vysoká, myslím si na tebe, co je dní do roka…“. Zde naučná stezka končí a vy máte několik možností, kam se dál vydat. Určitě Vám pomůže turistická mapa. Celkem ujdete 11 km, včetně odbočky na Raisovu knihu o 2 km více.

Informační tabule umístěné na trase naučné stezky - Malý okruh
1. Památník K. V. Raise - v interiéru jsou umístěny památky, které připomínají slavného bělohradského rodáka. Konají se zde příležitostné přípravy. Start naučné stezky.
2. Rodný domek K. V. Raise - místo, kde stával rodný domek K. V. Raise. Dnes je zde umístěna pamětní deska.
3. Fričovo muzeum - pomník K. V. Raise - pomník se nachází v parku před Fričovým muzeem. Na nedalekém hřbitově je hrob Raisových rodičů.
4. Byšičky - oblíbené výletní místo. Poutní kostelík sv. Petra a Pavla s opravenou křížovou cestou. Pěkný výhled na bělohradskou kotlinu.
5. Bažantnice - rozsáhlý přírodní park se sportovním areálem a tenisovými kurty.
6. Anenské slatinné lázně - vyhledávané slatinné lázně. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí.

Informační tabule umístěné na trase naučné stezky - Trasa Lázně Bělohrad - Zvičina
7. Pardoubek - přírodní koupaliště
8. Brtev - malebná obec na úpatí Hůry. Pěkná kaplička vlevo od naučné stezky.
9. Vřesník - ves připomínaná ve 14. století v souvislosti s těžbou stříbra. Na návsi pomník padlých ve světových válkách.Naučná stezka - Raisova kniha
10. Vřesník - návrší za obcí - místo s pěkným výhledem na celou jižní část Podzvičinska.
11. Bezník - v obci se nachází mnoho typických podkrkonošských rázovitých chalup. Zajímavá dřevěná zvonička.
12. Raisova kniha - oblíbené místo K. V. Raise, pěkný rozhled. Na kamenném sloupu je rozevřená kniha s vysekaným nápisem K. V. Rais.
13. Borek - Raisův pohov - typická podhorská obec. Na kamenné lavici rád slavný spisovatel odpočíval.
14. Zvičina - místo dalekého rozhledu. Na vrcholu stojí kostelík sv. Jana Nepomuského a turistická chata. Dnes je otevřena pouze o víkendech. Cíl naučné stezky.

Bodové informační tabule umístěné mimo naučnou stezku
A. Bystrý mlýn - bývalý mlýn na červené turistické značce u obce Kal na trase Zvičina - Pecka. Romantické místo v údolí Bystřice. Po požáru v roce 1995 tu je dnes postavena nová roubená chalupa
B. Valy - leží na zelené turistické značce mezi obcemi Kal a Vřesník. Vzácnou památkou hradiště je mohylové pohřebiště.Naučná stezka - zámecký park
C. Krkonošská vyhlídka - jedna z nejkrásnějších vyhlídek na celém Podzvičinsku. Leží na turisticky modře značené cestě z Lázní Bělohradu do Pecky. Je odtud nádherný výhled na celé panorama Krkonoš.
D. Pramenná oblast Javorky - informační tabule je umístěna v ohybu silnice na turisticky modře značené cestě.

Poznávací dovolená - nabídka

Naučná stezka spojená s životem a dílem spisovatele K. V. Raise.

Na naučné stezce K. V. Raise, autor: Lubomír Hoška
Na naučné stezce K. V. Raise, autor: Lubomír Hoška
Památník K. V. Raise, autor: Milan Drahoňovský
Zámek v Lázních Bělohrad, autor: Milan Drahoňovský
Lázně Bělohrad, autor: Milan Drahoňovský
Lázně Bělohrad - Fričovo muzeum, autor: jan špelda
Byšičky, autor: Lubomír Hoška
Byšičky - cestou na Zvičinu, autor: Lubomír Hoška
Kostel sv. Petra a Pavla, Lázně Bělohrad - Byšičky, autor: Lubomír Hoška
Výhled z Byšiček, autor: Lubomír Hoška
Naučná stezka K. V. Raise v Lázních Bělohrad, autor: Lubomír Hoška
Bažantnice v Lázních Bělohrad, autor: jan špelda
Lázně Bělohrad, autor: Milan Drahoňovský
Stezka s dřevěnými sochami u rybníku Pardoubek, autor: jan špelda
Stezka s dřevěnými sochami u rybníku Pardoubek, autor: jan špelda
Stezka s dřevěnými sochami u rybníku Pardoubek, autor: jan špelda
Výhled nad Lázněmi Bělohrad, autor: jan špelda
Pohled na hradiště Kal u Vřesníku, autor: jan špelda
Chalupy pod Zvičinou, autor: Milan Drahoňovský
Výhledy pod Zvičinou, autor: Milan Drahoňovský
Pod Zvičinou, autor: Podzvičinsko, z.s.
Zvičina - cestou na vrchol, autor: Lubomír Hoška
Chalupy na Zvičině, autor: Milan Drahoňovský
Vrch Zvičina - kostel sv. Jana Nepomuckého s Raisovou chatou, autor: Milan Drahoňovský
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zvičině, autor: Milan Drahoňovský
Vysílač na Zvičině, autor: Milan Drahoňovský
Výhled na jarní Krkonoše ze Zvičiny, autor: jan špelda
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise - zastavení v zámeckém parku, autor: jan špelda
Naučná stezka Po stopách K. V. Raise - zastavení u lázeňského parku, autor: jan špelda
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu