30874489
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Vrch Javorník

Českolipsko

Proseč pod Ještědem, 463 43

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Vrch Javorník býval oblíbeným výletním místem nedaleko Liberce. Na vrcholu tohoto posledního výběžku Ještědského hřbetu stávala více než 50 let zajímavá atrakce - restaurace Obří sud.

Historie obřího sudu sahá až do roku 1898, kdy se ve Vídni konala Jubilejní výstava oslavující 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Jedním z výstavních objektů byl i sud obřích rozměrů, který sloužil jako netradiční vinárna. Navštívil ji i Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce, jemuž se exponát natolik zalíbil, že přesvědčil další své přátele, aby ho po skončení výstavy společně zakoupili.

Později se obec Javorník rozhodla postavit na vrcholu ještě rozhlednu. Jednalo se o dřevěnou, částečně krytou rozhlednu, vysokou 18 m, která byla otevřena v květnu roku 1924. Během válečných let však bohužel značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let minulého století musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Obří sud v roce 1974 kompletně shořel.

Později se několikrát uvažovalo o obnově obřího sudu i rozhledny, ale tyto plány nebyly zrealizovány. Místo toho byl v polovině 90. let na vrcholu Javorníku vybudován kovový stožár pro mobilní operátory.

Vrch Javorník
Vrch Javorník
Vrch Javorník
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu