30173110
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Z Jinolic na Trosky a Hrubou Skálu

Český ráj

Jinolice

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Celodenní výlet z Jinolic na hrad Trosky a zámek Hrubá Skála, pohodová kombinace pěšího výletu s využitím vlakového spojení. Jedná se o příjemné spojení letního koupání a celodenního pěšího výletu Českým rájem.

Od Jilolických rybníků se pěšky přepravíte na vlakovou zastávku Jinolice (cca 2 km, 20 minut, modrá tur. značka). Vlakem dojedete do Ktové, odkud je to zhruba 3 km na zříceninu hradu Trosky, dominantu Českého ráje.

Vlakové spojení Jinolice - Ktová (každý den v týdnu):

  • 9,44 (příjezd Ktová 10,03)
  • 11,44 (příjezd Ktová 12,03)

Z vlakové zastávky Ktová budete pokračovat pěšky po zelené turistické značce až na hrad Trosky.

Otevírací doba hradu

Duben So - Ne 9:00 - 16:00
Květen - Srpen Út - Ne 9:00 - 17:30
Září Út - Ne 9:00 - 16:00
Říjen So - Ne 9:00 - 16:00

Prohlídka hradu zabere max. 1,5 hodiny i s krátkou odpočinkovou přestávkou. Z hradu je krásný výhled na Český ráj. Zříceninu hradu utvářejí zbytky věží hradu Vartenberků ze 14. stol., umístěné na dvou čedičových skalách (nižší zv. Baba, vyšší Panna). Hrad byl několikrát obléhán, dobyt naposled r. 1648, kdy sloužil jako pevnost Švédů. Postupně pustl, až se změnil ve zříceninu, která byla znovu zhodnocena v období romantismu.

Z Trosek budete pokračovat po červené turistické značce až do Hruboskalského skalního města. Cesta vede okouzlující přírodou Podtroseckých údolí, podél rybníků Vidlák a Krčák. Je to pohodová procházka. Z Trosek na Hrubou Skálu je to cca 5 km.

Další zastávkou je zámek Hrubá Skála. Zámek si s oblibou vybírali filmaři na natáčení pohádek (mj. Princ Bajaja), ale i dalších filmů (např. česko-francouzský film Tělo Diany). Na prostranství před zámkem (dnes upraveném jako parkoviště) stojí kostel sv. Josefa, postavený v romantické gotice podle projektu J. Hausknechta v r. 1812, s cenným barokním obrazem sv. Rodiny ve stylu Petra Brandla. Přístupné je nádvoří a hranolová věž s ochozem, který slouží jako vyhlídkové místo na skalní město. V současné době slouží zámek jako hotel nabízející kvalitní služby včetně wellness.

Dále bychom doporučili menší pěší okruh Hrubá Skála - Valdštejn - Sedmihorky. Tzn. z Hrubé Skály po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje na hrad Valdštejn a odtud po žluté značce a následně modré do lázní Sedmihorky. Cesta je to nenáročná a celý okruh až do lázní Sedmihorek je dlouhý cca 6 km.

Z lázní Sedmihorky je to už opravdu kousíček na vlakovou zastávku, odkud se dostanete na zastávku zpátky do Jinolic a odtud se do kempu opět přesunete po modré turistické značce.

Hruboskalsko, autor: Podobský Jakub
Hruboskalsko, autor: Podobský Jakub
Trosky, autor: Podobský Jakub
Trosky, autor: Charousek Pavel
Hrubá Skála, autor: Charousek Pavel
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu