27163630
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Šluknovský zámek a zámecký park

Zámecká 642
Šluknov, 407 77

Telefon:+420 412 332 711
E-mail:ic@mesto-sluknov.cz
Web:www.mesto-sluknov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Šluknov - nejsevernější město České republiky, po němž získal název i Šluknovský výběžek, se může pyšnit novou dominantou - zrekonstruovanou budovou renesančního zámku, který se po požáru v roce 1986 opět zaskvěl v celé své obnovené kráse a otevřel brány veřejnosti.

Po velkém požáru zámku a následném dvacetiletém chátrání se městu podařilo to, v co již nikdo ani nedoufal - neprodat chátrající zámek některému z mnoha zájemců a krůček po krůčku ho postupně opravovat, získávat finanční dotace a nakonec celý zámek slavnostně otevřít. Stalo se tak poslední červnovou sobotu v roce 2007 na velkých dobových Zámeckých slavnostech, na které se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí. Zámecké slavnosti v zámku i zámeckém parku v dobovém stylu se tak již stávají poslední červnovou sobotu v roce tradicí a jednou z největších kulturních akcí ve městě.

Reprezentační sídlo ve stylu saské renesance je svým vznikem datováno do 16. st., kdy ho v letech 1566 až 1573 nechal na Šlukonovském panství vybudovat Arnošt ze Šlejnic. Původně byla na místě dnešního zámku v době vlády Jiřího z Poděbrad vybudována dřevěná tvrz, ke které náležel pivovar, sladovna a zahrada, kde se pěstoval chmel. Po druhé světové válce byl Šluknov jako německý majetek konfiskován a vlastníkem se stalo město Šluknov. V roce 1986 zámek vyhořel. Po dokončení úprav objektu zámku v roce 2009 byl upraven také přilehlý zámecký parka dnes je místem pro příjemnou procházku či posezení.

Zámek má prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. V přízemí zámku nabízí své služby turistům a návštěvníkům města Regionální informační centrum a útulná zámecká cukrárna.

Dnes má zámek již i svůj prohlídkový okruh, v jehož rámci jsou pro návštěvníky otevřeny téměř všechny prostory zámku, včetně dobových místností s původními exponáty. Prohlídky se
konají po všechny dny v týdnu, včetně sobot a nedělí. V přízemí zámku nabízí své služby turistům a návštěvníkům města Regionální informační centrum a výborné občerstvení
útulná zámecká cukrárna.

Zámek ožívá svatebními a jinými slavnostními obřady, pravidelnými výstavami, jednáními zastupitelstva města i dalšími akcemi a nabízí rovněž své důstojné a krásné zámecké prostory k možnému pronájmu.

ZÁMECKÝ PARK

Zámecký park, kterýpřiléhá k renesančnímu Šluknovskému zámku, je situován téměř ve středu města. Rozkládá se na mírném svahu, přičemž jeho nejníže položená část leží téměř v nivě Stříbrného potoka protékajícího městem. Obklopuje ho vysoká zeď k kyklopského zdiva. Zámecké nádvoří navazuje na západní straně na areál bývalého pivovaru, jehož jedna polovina budov byla stržena a nyní na jejich místech stojí supermarket Tesco s parkovištěm pro jeho návštěvníky a malá čerpací stanice. Ve spodní části se pak nachází tzv. „velký a malý zámecký rybník”, přičemž velký rybník, který v minulosti sloužil k získávání ledu pro zámecký pivovar, je nyní požární nádrž pro místní hasičský sbor.

K zámeckému parku se nedochavaly téměř žádné archválie, jisté však je, že k zámku patřil dříve hrazený okrsek s dřevěnými domky služebnictva a uvnitř jeho zdí pak po zboření domků byl založen park.

Současná podoba parku ve stylu anglického krajinářského romantismu je pravděpodobně z 2. poloviny 19. století. Na dobových obrázcích a fotografiích z počátku 20. století je zámecký park několikrát zachycen. V blízkosti zámku byla v té době růžová zahrada a do vlasního parku se u nádvoří zámku vstupovalo dřevěným loubím. Zámecký park sloužil až do počátku 20. Století výhradně majitelům zámku. Do roku 1945 byl občas otevřen i pro  veřenost (neděle a svátky) a konaly se zde nejrůznější městaké slavnosti, např. „Hon na divého muže”.

Otevírací doba

Leden - Prosinec Po - Ne 9:00 - 12:00
12:30 - 17:00

V době konání svatebních obřadů, vítání občánků a jiných akcí se prohlídky zámku a návštěvy zde umístěných výstav v určitý čas nekonají.

Vstupné

Plné vstupné:70,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:50,00 CZK
Rodinné vstupné:120,00 CZK Max. 2 dospělí a 2 děti
Šluknovský zámek

Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, občerstvení, WC, prodej upomínkových předmětů

Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Šluknovský zámek
Zámecký park
Zámecký park
Zámecký park
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu