24567547
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Muzeum Kosmonosy

Český ráj

Debřská
Kosmonosy, 293 06

Telefon:+420 326 724 558
GSM:+420 608 519 028
E-mail:m.remesova@volny.cz
Web:www.kosmonosy-kultura.eu
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Muzem Kosmonosy sídlí v prostorách místního zámku. Vzniklo v roce 2004 a provozuje ho Muzejní spolek a Osvětová beseda Kosmonosy.

V prostorách muzea se nacházejí různorodé expozice. První nese název Baroko v Kosmonosech a zaměřuje se na toto období přelomu 17. a 18. století, které bylo pro město Kosmonosy obzvláště významné. V této době vznikly prakticky všechny stavební dominanty města. Město patřilo rodu Černínů, kteří dali základ podoby dnešnímu zámku. K vidění jsou artefakty z tohoto období, především masivní stůl z roku 1704 a truhlička z konce 17. století. Výstava je věnována především zajímavé historii Kosmonos a také významnému rodu Jelínků, kteří měli barokní sochařskou dílnu a znamenali pro Mladoboleslavsko tolik, co pro jiné regiony známější Braunové či Brokoffové.

Další expozice se odvíjí od texitní minulosti města. V roce 1762 zde byla zprovozněna jedna z prvních velkých textilních manufaktur v Čechách. V muzeu připomínají tyto rané průmyslové tradice vzorkové formy na potisk látek a proslulé zdobené kosmonoské šátky z období biedermeieru.

Třetí expozice je věnována významným rodákům. Mezi ně patří Antonín Stecker, který byl geografem a cestovatelem. Jeho poznatky o Etiopii a Libyi dnes spravují významná pražská muzea. Druhým rodákem je Václav Kopecký, kontroverzní ministr kultury v 50. letech 20. století. Pro Kosmonosy však tento politik vydobyl z moci své funce záchranu nejvýznamější památky města, Lorety, která byla ve velmi špatném stavu. K záchraně navíc došlo v době, která církevním památkám ideologicky nepřála.

Otevírací doba

Květen - Září So - Ne 14:00 - 17:00

Vstupné

Plné vstupné:10,00 CZK
Děti:5,00 CZK
, autor: Jaroslav Kocourek

Služby a vybavení: parkoviště, WC, prodej upomínkových předmětů

, autor: Jaroslav Kocourek
, autor: KOSMONOSY Muzeum
, autor: KOSMONOSY Muzeum
, autor: KOSMONOSY Muzeum
, autor: KOSMONOSY Muzeum
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load
Zavřít mapu