28451450
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Farská

Českolipsko

Kamenický Šenov

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Příjemný turistický výlet okolím Kamenického Šenova.

Průběh trasy: Kamenický Šenov * Prácheň, Panská skála * Česká skála * Slunečná * Farská louka * Vlčí hora * Prácheň, Panská skála * Kamenický Šenov

Popis trasy: Z náměstí v Kamenickém Šenově vystoupáme po zelené značce k Panské skále a odtud po modré do sedla České skály. Dál pokračujeme strmým sestupem do Slunečné. Na jejím jižním okraji u hřbitova odbočíme do kopce a neznačeným úsekem podél Farské louky a kostela vystoupáme po silnici až ke křížení se žlutou turistickou trasou. Ta nás podél Vlčí hory dovede zpět do sedla České skály. Odtud se do Kamenického Šenova vracíme stejnou cestou.

Zajímavosti na trase:

Vyhlídka (Kraví hora) – výšina východně od práchně se sloupcovitou odlučností čediče na jejímž vrcholu je telekomunikační věž. Na svahu byla vybudována sjezdovka s lyžařským vlekem.

Freudental – rozptýlené osídlení části Práchně v údolí pod Vyhlídkou. V minulosti zde stával mlýn, od roku 2000 soukromá zvonička.

Emanuelsberg – část Práchně založena v letech 1754 až 69 velkopřevorem maltézského řádu Emanuelem z Kolovrat.

Česká skála – vyhlídková skála Benešovského středohoří se sloupkovitou odlučností a sutí na svazích. Výhled postupně zarůstá. Na úpatí štola 45 metrů dlouhá, součást uranového průzkumu.

Farská louka – přírodní památka ochraňuje louku pod kostelem ve Slunečné, naleziště šafránu bělokvětého. Kdysi značný výskyt se dnes snížil.

Kameník (Vlčí hora) – čedičový vrch v benešovském středohoří se skalními útvary a sutěmi. Zbytky bukového prostoru Na hraně zajímavá přírodní skalka z čedičových hranolů a kamenné moře s mechy a lišejníky. Směrem k Práchni skalní stěna s nepravidelnými vrásami čediče.

Prácheň – osada údajně založena V. Kinským v 17. století. Začátkem 19. století proběhly marné pokusy o hledání uhlí. V letech 1777 až 81 postaven za pomoci sbírek kostel sv. Vavřince  Kaplička při silnici u Panské skály byla přestěhována a nově upravena v rámci budování parkoviště Prácheň. U Panské skály je sloup s Madonou, sochy sv. Fr. Z Assisi a sv. J. Nepomuského najdeme u kostela. V roce 1724 zažil Josef Palme výrobu svítidel , která byla později přenesena do Nového Boru a Kamenického Šenova.

Varhany – Panská skála – národní přírodní památka o rozloze 1,24 ha. Původně jen návrší U Tří křížů do doby, než vichřice strhla část zeminy a objevily se  jeho pěti a šestiboké čedičové sloupy. Již roku 1878 byla podána první žádost o záchranu před odtěžením. V roce 1901 byla vyhlášena sbírka na zachování Panské skály, těžba zastavena roku 1906, ale roku 1912 se opět těžilo. Ochrana stanovena již roku 1914, ale těžba definitivně ukončena po roce 1945. V roce 1952 se zde natáčela pohádka Pyšná princezna.

© Geodézie On Line

Mapku a popis výletu naleznete v příloze.

Příloha

Mapa trasy
Mapa trasy
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu