30831484
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína

Český ráj

Mladějov

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje je připravena doslova pro všechny věkové kategorie včetně těch nejmenších. Ale není to jen procházka krásnou přírodou, na jednotlivých zastaveních vás čeká i trocha poučení, sportu a legrace. Popis trasy včetně mapy a úkolů na jednotlivých zastaveních a pamětní list získáte za Kč 10,- v Městském informačním centru na náměstí v Jičíně. Zde si i případně zkontrolujete odpovědi na otázky, které si zaznamenáte do tabulky.

Trasa začíná v Mladějově, kam můžete dojet vlakem, linkovým autobusem nebo v sezóně turistickými autobusy.

V Mladějové začíná Rumcajsova stezka u autobusové zastávky ve středu obce (zastavení č. 1) asi 500 m od nádraží, plánek trasy v místě. Odtud vede po červené turistické značce silničkou pod železniční tratí a přes údolí do Lovče. Cestou jsou nádherné výhledy na Mladějov a střední část Českého ráje (Trosky, Kozákov).

Za Lovčí (zastavení č. 2) budete stoupat stále po červené značce lesem pod vrchol Střelečské hůry (zastavení č. 3), která je sopečného původu. Sestoupíte k silničce a pěšinou kolem bývalého lomu (zastavení č. 4) dorazíte pod skalní hrádek Pařez (zastavení č. 5).

Po prohlídce zbytků středověké pevnosti budete pokračovat stále po červené po pěšině okrajem lesa (zastavení č. 6) a dále lesem na křižovatku Na Stájích (zastavení č. 7).

Hlavní trasa pokračuje po zelené k hotelu Skalní Město a po žluté pěšinou vedle silnice na Prachov. Kdo si chce prohlédnout Prachovské skály, může z křižovatky Na Stájích pokračovat po červené značce ke koupališti U Pelíšku a k Turistické chatě (pokladna, vstupné do skal). Známé skalní město můžete projít nejkratší cestou po červené nebo částí některého vyhlídkového okruhu. Z Prachova pokračuje Rumcajsova stezka po modré značce po silnici, za obcí pak přejdete na zelenou, kde u rozcestníku začíná Cipískův okruh.

Rumcajsova stezka vede po zelené lesem mezi skalkami (zastavení č. 8 a 9) až na Čtvtkovu vyhlídku na vrcholové skále Přivýšiny (zastavení č. 10). Z vyhlídky sejdete do sedla (zastavení č. 11), odkud budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně (zastavení č. 12) pod vrcholem Brada. Modrá značka vás povede kolem kostelíka přes obec Brada a Rybníček k hospodě U Rumcajse. Po překročení hlavní silnice Jičín - Turnov budete pokračovat stále po modré přes Kbelnici a kolem Cidliny do Jičína. Po modré projdete městem kolem koupaliště na rybníku Kníže na náměstí. Trasa končí v cnetru Jičína - kde jinde než v Rumcajsově ševcovně (tel. 737345225).

Na trasu se můžete rovněž napojit ze 3 směrů (z Prachova, Jinolic a Libuně) nebo ji absolvovat opačným směrem , je zde ale určité časové omezení s ohledem na spoj zpět do Jičína.

Cipískův okruh

je připraven na Rumcajsově stezce pro rodiny s malými dětmi, které nechtějí absolvovat celou trasu. Z Prachova vyjdete po modré značce do zatáčky na okraji obce. Od rozcestníku budete pokračovat po zelené přes Přivýšinu po zastaveních Rumcajsovy stezky č. 8-12. Po sejití z vrcholové vyhlídky do sedla budete pokračovat po modré kolem Rumcajsovy jeskyně přes hřiště ke kostelíku. U kostelíka odbočíte vpravo a po vozové cestě pod vrchem Brada se vrátíte zpět do sedla pod Přivýšinou. Zpět do Prachova již nechoďte po zelené, ale po modré značce.

Dovolená s dětmi - nabídka

Trasa motivovaná oblíbeným loupežníkem Rumcajsem.

Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda
Zřícenina hradu Pařez, autor: Lucie Rovenská
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - Rumcajsova jeskyně pod vrchem Brada, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Přivýšina, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - výhled z Přivýšiny, autor: jan špelda
Rumcajsova stezka z Mladějova do Jičína - vrch Brada, autor: jan špelda
Rumcajsova ševcovna, autor: DS Český ráj
rumcajsova stezka
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu