27177257
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Mladoboleslavsko: Z Boleslavi na Michalovice a Zvířetice

Český ráj

Mladá Boleslav

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Delší výlet bez větších převýšení má délku 26 km. Na trase vedoucí z Mladé Boleslavi do Bakova nad Jizerou a zpět, jsou dvě romantické zříceniny hradů Michalovice a Zvířetice.

Mladá Boleslav, Staroměstské nám. - (modrá) Debř - Radouč - (žlutá) Josefův Důl - (červená) Bakov nad Jizerou - U stadionu - (modrá) Pod Zvířeticemi - (modrá) Bítouchov - (zelená) Debř - (červená) - Michalovice - Mladá Boleslav, Komenského náměstí (26 km)

Mladá Boleslav - je průmyslové okresní město v dolním Pojizeří. Již v 10. století zde snad byl knížecí hrad, v jehož podhradí později vzniklo poddanské město. V držení města se vystřídala řada šlechtických majitelů, až roku 1600 povýšil Mladou Boleslav císař Rudolf II. na královské město. Po úpadku za třicetileté války a po požárech v 17. století došlo k rozvoji města až během 19. století. Vznikaly průmyslové podniky, z nichž měla největší význam továrna na jízdní kola a automobily Laurin a Klement, která byla založena roku 1895. Automobilka se v roce 1925 sloučila s koncernem Škoda a dnes je akciovou společností Škoda – Volkswagen. Tradici výroby automobilů v Mladé Boleslavi jsou věnovány  decentně a vkusně adaptované staré výrobní objekty z let 1899-1911 v nichž kdysi sídlila slévárna Antonína Dobrého a samozřejmě i firma pánů Laurina a Klementa. Škoda  Auto Muzeum patří mezi nejnavštěvovanější turistické atraktivity regionu. Historické jádro města je tvořeno významnými památkami jako je původně renesanční Stará radnice, bývalý kostel Jednoty bratrské Sbor českých bratří, pozdně gotický městský palác Templ nebo Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve městě je řada architektonicky významných staveb z první poloviny 20. století, ale i staveb soudobé architektury. Velmi oblíbenou zastávkou pro rodiny s dětmi je v centru města Minizoo a zahrada DDM, která kromě přehlídky exotických rostlin a živočichů nabízí občerstvení a dětský koutek. Nejen rodiny s dětmi pak ocení moderní vyhřívané koupaliště s řadou herních prvků.

Mladoboleslavský hrad  - byl postaven na místě staršího knížecího hradu ve 14. století. Byl přestavěn v 16. století do renesanční podoby a v 18. století přeměněn na kasárna. Od roku 1972 je na hradě Muzeum Mladoboleslavska.

Radouč - Národní přírodní památka se rozkládá na části skalnatého svahu na levém břehu údolí Jizery. Výskyt význačných druhů teplomilných a vápnomilných společenstev na opukových skalkách a drnových stepích. Žije zde sysel obecný, zajímaví bezobratlí živočichové a je zachovalou ukázkou bezlesých jizerských strání, jak byly známy v devatenáctém století.

Josefův Důl - V roce 1763 zde byla zřízena jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách. Obec byla stavěna jako dělnická kolonie pro zdejší textilní továrnu. Nad obcí se nachází hrobka pozdějších majitelů obce a továrny rodu Leitenbergerů. Ty také vlastnili zdejší zámek s parkem.

Bakov nad Jizerou - první písemná zmínka o Bakov pochází ze 14. století, kdy patřil jakožto farní ves ke zboží kláštera Hradiště. Roku 1345 získává od opata kláštera Hradiště zprávu nad ním i jeho okolím Markvart ze Zvířetic a tím se stává Bakov pod zprávu panství Zvířetického, kterým bylo městečko roku 1556 dědičně potvrzeno. Od 19. století je známé výrobou orobincového zboží. Mezi nejvýznamnější památky patří barokní sloup Nejsvětější trojice a renesační portál bývalého hřbitova.

Zřícenina hradu Zvířetice - hrad byl založen počátkem 14. století, po roce 1528 byl Vartenberky přestavěn na renesanční zámek a zpustl po požárech v letech 1693 a 1720.

Zřícenina hradu Michalovice - hrad byl založen Markvartici na konci 13. století. Okrouhlá hradní věž Putna byla v 19. století podkopána a v důsledku toho se naklonila a roztrhla. V 30. letech 20. století byla upravena mladoboleslavským Klubem českých turistů na rozhlednu. Na hradě je pamětní deska, která připomíná návštěvu básníka Karla Hynka Máchy.

Související články

Magistrát města Mladá Boleslav
Magistrát města Mladá Boleslav
Škoda muzeum
Debř - barokní zvonice
Zvířetice
Bakov nad Jizerou - kostel sv. Barbory
Michalovická putna
Letecké muzeum Metoděje Vlacha
Mladá Boleslav - hrad
Mladá Boleslav - Staroměstské náměstí
Mladá Boleslav - Komenského nám. Metalová cesta
Mladá Boleslav - Magistrát města
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu