27183155
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Turistická trasa Máchovou stezkou na Bezděz

Českolipsko

Doksy

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Pěší výlet, který nás dovede na hrad Bezděz je dlouhý 17 km. Vede z Doks, Máchovou stezkou přes obec Bezděz na hrad Bezděz a zpět do Doks.

Výlet začneme v Doksech na náměstí u kostela. Odtud nás povede červená turistická značka po Máchově stezce až k hradu. Stezka vede po lesních cestách a měří 7 km.

Malý Bezděz je symetrický kužel s vrcholem ve výšce 575 m n.m. tvořený vypreparovanou vyvřelinou znělce. Zdejší hrad pochází pravděpodobně ze 14. století, opevněním sedla byl spojen s Velkým Bezdězem. Najdeme zde zbytky zdiva i různých jam.

Vesnice Bezděz se rozkládá na jižním úpatí stejnojmenného kopce s hradem, který je významnou dominantou Mikroregionu Podralsko a Máchova kraje. V samotné obci se nalézá kostelík sv. Jiljí, jehož apsida je ještě románská.

Bezděz - hrad byl založen roku 1267 Přemyslem Otakarem II. na vrchu kužele v nadmořské výšce 604 m. Byl dokončen Václavem II., který zde byl vězněn jako dítě. Od roku 1627 zde byl klášter. V roce 1642 byl obsazen Švédy, kteří opevnili sedlo, ale hrad posléze vypálili. Od roku 1662 byly prováděny úpravy kláštera a v roce 1686 byla vybudována křížová cesta.

Roku 1666 byla na hrad přivezena kopie sošky Panny Marie Montserratské, tzv. Černé Madony, a nastalo tak období velkolepých poutí. Roku 1785 byl klášter zrušen. V letech 1832 až 1836 navštěvoval hrad na svých cestách český romantický básník K. H. Mácha a zvěčnil jej ve svém díle.

Od roku 1930 hrad patří KČT a je zde umístěna pamětní deska K.H. Máchovi. V posledních letech byly provedeny nákladné opravy, hrad provozuje Národní památkový ústav. Je to turisticky velmi atraktivní památka. V letní sezoně hrad navštíví okolo 70 000 turistů.

Na hradě jsou každoročně pořádány kulturní akce. V roce 1993 byl vrch připojen k přírodní rezervaci Malý Bezděz, na severním svahu je puklinová ledová jeskyně.

Zpět do Doks se dostaneme bud' pěšky stejnou cestou, nebo můžeme použít autobus či vlak. Informace o jízdních řádech dostanete v Infocentru v Doksech. Z Bezdězu můžeme rovněž pokračovat dále po modré značce na Valdštejnsko, po červené Máchově stezce do Žd'áru a na Housku nebo po zelené do Oken.

© Geodézie On Line

Mapku a popis výletu naleznete v příloze.

Příloha

Výlet Máchovou stezkou
Výlet Máchovou stezkou
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu