26231181
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zlatou stezkou Českého ráje z Mnichova Hradiště

Český ráj

Mnichovo Hradiště

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Mnichovo Hradiště leží na takzvané Zlaté stezce Českého ráje, která nás provede těmi nejatraktivnějšími místy oblasti.

Sotva 4 km jihovýchodně od města upoutá naše zraky zřícenina hradu Valečov ze 14. století. Hrad byl vybudován na skále, část byla vytesána do pískovce, část přistavěna ze dřeva. Dodnes se zachovala věž kamenného paláce a v její blízkosti schody, výklenky a místnosti tesané do skály - ty ještě koncem 19. století obývala chudina z nedalekého okolí.

Čedičový vrch Mužský je dominantou mnichovohradišťské části Českého ráje. Z jeho vrcholku je vynikající kruhový rozhled až do Českého středohoří, na Bezděz, Ralsko a Lužické a Jizerské hory. Za Kozákovem možno spatřit i západní část Krkonoš.

Nedaleko Mužského se nachází nenapodobitelný skalní útvar Drábské světničky. Je složený ze sedmi pískovcových bloků, které byly kdysi upravené jako středověké hradiště. Dodnes se tu zachovaly zbytky mnoha vytesaných světniček a chodeb, které byly v 15. století doplněny dřevěnými stavbami a můstky. Vše doplnila modlitebna s kazatelnou, protože se tu také ukrývali lidé pronásledovaní pro svou víru.

Staroslovanské hradiště Hrada se nachází v blízkosti Drábských světniček. Bylo osídleno v 6. - 10. století našeho letopočtu, dochovaly se zde základy staveb tesané v kameni. Cesta pokračuje okolo Píčova statku, což jsou zbytky rozsáhlé usedlosti připomínané okolo roku 1682. Poté dojdeme k dalšímu hradišti - Klamorně. To bylo osídleno již v roce 3000 před naším letopočtem.

Drábské světničky, autor: Eva Hornová
Drábské světničky, autor: Eva Hornová
Valečov
Vrch Mužský, autor: Eva Hornová
Píčův statek, autor: Eva Hornová
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu