27192125
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Tanvaldský vyhlídkový okruh

Jizerské hory

Tanvald

QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Vyhlídková cesta po širším okolí Tanvaldu resp. tanvaldské kotliny.

Délka trasy: 15 km


Značení:
Trasa je značena čtvercovými značkami úhlopříčně dělenými na dva trojúhelníky - horní pravý je modrý, dolní levý bílý.


Průběh trasy:
Tanvald, hotel Koruna - rozcestí pod Terezínkou (1,5 km) - Velké Hamry, rozcestí nad tratí (2,8 km) - Svárov (3 km) - Šulíkova skála (4,5 km) - Světlá (6 km) - Desná, U Dubu (7,5 km) - Špičák, rozcestí (10,5 km) - Horní Tanvald (11,5 km) - Tanvald (15 km)


Zajímavá místa po cestě:
Svárov - dnes část města Velké Hamry, leží na levém břehu řeky Kamenice. V roce 1840 zde četníci a vojáci zastřelili sedm osob při demonstraci za lepší pracovní podmínky v Liebigově textilní továrně. Událost připomíná pomník obětem.


Šulíkova skála
- vysoko nad údolím řeky Kamenice leží pod Jírovým kopcem vyhlídka Šulíková skála (660 m.n.m.). Je z ní pěkný pohled na údolí řeky Kamenice, Tanvald a východní část Černostudničního hřebene.


Světlá
- část Šumburku n. D.. Poprvé uváděna roku 1713. Český původní název pochází od světliny, vykáceného lesa. Dnes se zde při místní silničce Šumburk n. D. - Příchovice nacházejí roztroušené horské chalupy.


Tanvald-Žďár
- poprvé uváděn roku 1702. Pojmenován po požáru, patrně lesa či části obce. Malebná osada s roztroušenými horskými chalupami na zčásti odlesněných severovýchodních svazích Malého Špičáku a východních svazích Tanvaldského Špičáku.


Podrobný popis trasy:
Trasa začíná v centru města u hotelu Koruna. Značka vede po hlavní silnici směrem na Jablonec n. N., odkud potom odbočíme spolu s červenou turistickou značkou a stoupáme úpatím vrchu Muchova. Po červené značce se dostaneme na vyhlídkovou skálu Terezínka (krásný výhled do údolí Kamenice, na města Tanvald i Desnou). Odtud můžeme stoupat dále na vrchol Muchova (787 m n. m., kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřeben i vrch Kozákov v Českém ráji).Vrátíme se na vyhlídkový okruh a pokračujeme do Svárova, kde se v roce 1870 odehrála stávka dělníků Liebigovy textilní továrny (památník). Pokračujeme po mostě přes Kamenici po značce na vyhlídku Šulíkova skála (výhled do údolí Kamenice, na tanvaldské sídliště Výšina, za ním vrch Špičák - 808 m n. m., známé lyžařské středisko, v pozadí město Smržovka, jižně pak Velké Hamry a v dáli hřbet Kozákova). Značená cesta nás dovede do údolí říčky Desná. Pokračujeme do osady Žďár, která je částí Tanvaldu. Ve Žďáru se naše trasa spojuje se zeleně značenou turistickou cestou. Po ní můžeme odbočit vpravo a vystoupat na vrchol Špičáku (808 m n. m., chata a rozhledna z roku 1909, široký rozhled). Ze Špičáku se vrátíme na okruh a pokračujeme lesem na silnici spojující Horní Tanvald se sídlištěm Výšina. Pod námi bude Tanvaldská motokrosová kotlina, kde se každoročně pořádá mistrovství ČR v trialu. Sídlištěm Výšina projdeme k radnici (secesní budova z let 1908 - 1909) dolů do centra města, kde naše cesta končí.

Kemp Tanvaldský Špičák, autor: archiv
Kemp Tanvaldský Špičák, autor: archiv
Terezínka, autor: Archiv ZŠ Sportovní
Terezínka, autor: Archiv ZŠ Sportovní
Maják Járy Cimrmana
Tanvaldský Špičáík
Vyhlídka Terezínka
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu