28402846
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Krátké a úderné divadlo Liberec

Jizerské hory

Sladovnická 309
Liberec, 463 11

GSM:+420 608 363 982
E-mail:dorlas@seznam.cz
Web:kratkeaudernedivadlo.com/
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Krátké a úderné divadlo ve městě Liberec je netradiční forma divadla v podání svérázných umělců.

Krátké a úderné divadlo (KUD) vzniklo v prosinci roku 1993 ve Frýdlantě jako soubor studentů hereckého oboru tamnější Střední umělecké školy.

První představení Přespříliš štědrý večer se odehrálo v sále frýdlantského Národního domu. Posléze se tvůrčí přetlak nestorů KUD (Tom Bok Řičánek, Miroslav Holubec, Jakub Žáček) přetavil v další dramatická vystoupení a happeningy v oblíbených kulturních sálech frýdlantského výběžku a Jizerských hor (Beseda ve Frýdlantě, sál restaurace U srdíček v Bílém Potoce, Hospoda v Jindřichovicích pod Smrkem atd.) a ve vznik nesnesitelně monstrózního představení Živé a mrtvé obrazy ze života a smrti Albrechta z Vadštejna.

V roce 1994 přišla nabídka P. Havlíka z Experimentálního studia v Liberci na vystoupení v této liberecké klubové scéně v rámci pořadu Copánek. O rok později už KUD vystupovalo v Experimentálním studiu pravidelně a odehrálo zde do roku 2000 desítky autorských představení a hrálo také pohostinsky v několika českých městech.

Tím se KUD podařilo vykročit z frýdlantské kulturní kotliny směrem do vnitrozemí a vyvolat estetickou nejistotu v daleko širším diváckém okruhu. Celkově dobrá nálada v souboru vyústila v podnikatelský optimismus a v prosinci 2000 se KUD přestěhovalo do svého divadelního prostoru, který na vlastní náklady vybudovalo v jednom z prostorů libereckého Domu kultury. Zde kromě uvádění svých pořadů (Jáma a divadlo, Zadarmo ani kuře nehraje, Punk není mrkev, Hra na mostě ad.) poskytlo útočiště i dalším kulturním aktivitám, koncertům, výstavám a divadelním představením ostatních tvůrčích Liberečanů.

 Klub Krátkého a úderného divadla se stal pravidelnou zastávkou několika souborů a interpretů (Neřež, Vlasta Redl, Vypsaná fixa, Zuzana Navarová, VOSTO5, Traband, Jan Spálený, HaDivadlo ad.). KUD pořádalo také tři ročníky divadelního festivalu Blízká setkání, spolupracovalo při pořádání festivalu FAFL a mezinárodního festivalu Mateřinka.

Krátké a úderné divadlo nyní působí jako kočovný soubor, který hostuje na různých k tomu vhodných i nevhodných scénách v Česku (opět Experimentální studio v Liberci, Klub Na Rampě v Jablonci nad Nisou, Studio Ypsilon ap.)

 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu