29860741
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Žandov

Českolipsko

Žandov

Web:www.zandov.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Město Žandov leží západně od České Lípy, na pravém břehu řeky Ploučnice. Je obklopeno zalesněnými kopci a vršky, které patří k Českému Středohoří.

První písemná zmínka o Žandovu pochází z roku 1282. V držení Žandova se vystřídalo mnoho šlechtických a zemanských rodů. Nejdéle ho vlastnili Berkové z Dubé a od roku 1428 Vartenberkové. Zikmund z Varntenberka získal v polovině 15. století pro Žandov městský statut. Po válce Žandov pomalu ztrácel svou městskou povahu a městem se znovu stal až v roce 1998.

Dominantou Žandova je kostel sv. Bartoloměje, který se tyčí severně nad náměstím. Uprostřed čtvercového náměstí je kašna z roku 1853 a socha sv. Šebestiána z roku 1822. Ta zde byla umístěna po epidemii, která zasáhla město roku 1740.

V okolí Žandova najdeme spoustu turistických cílů, nejatraktivnější je oblast Českého středohoří na jihozápadě a Holanské rybníky na jihovýchodě.

Žandov
Žandov
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu