28298096
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Zásada

Jizerské hory

Zásada

Web:www.zasada.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Zásada leží mezi Tanvaldem a Železným Brodem, nedaleko Jablonce nad Nisou.

První zmínky o obci pocházejí z let 1300-1350. Na místě dnešní obecné školy stávala tvrz rodu Čuchů ze Zásady, v první polovině 15. století patřil tomuto rodu také hrad Navarov.

Zásada se po celém světě proslavila sklářskou výrobou, která se zde dochovala do dnešních dnů. V letech 1918-1948 nastal obrovský rozkvět Zásady, obci se v té době říkalo Malá Paříž. V roce 1928 byla slavnostně otevřena Masarykova jubilejní měšťanská škola. Dnes v obci Zásada sídlí podnik Preciosa Ornela - divize skleněné perličky, který je největším výrobcem rokajlu na světě. Výrobky této firmy se vyvážejí do všech kontinentů světa.

Zásada leží v jižní části Jizerských hor, v jejím okolí najdeme množství přírodních zajímavostí i historických památek. Pod staletou lípou, která byla někdy kolem roku 1980 vyvrácena větrem, stávala socha sv. Jana Nepomuckého. V létě roku 1821 došlo za účasti mnoha místních občanů i poutníků z okolí k posvěcení této sochy. Socha sv. Jana Nepomuckého dodnes stojí proti původní staré rychtě a hostinci "U Janů".

Zásada, autor: archiv městys Zásada
Zásada, autor: archiv městys Zásada
Zásada, autor: archiv městys Zásada
Zásada, autor: archiv městys Zásada
Zásada, autor: archiv městys Zásada
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu