26157644
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Svor

Českolipsko

Svor

Web:www.obecsvor.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Svor leží 5 km severovýchodně od Nového Boru, v Klíčské hornatině pod vrchem Klíč.

Obec je poprvé připomínána v roce 1502 a v listině z roku 1555 je uváděna pod původním názvem Rykrštorf. Nejdříve tu byl šlechtický statek, na jehož pozemcích později vzniklo šest selských usedlostí. Svor náležel k panství Zákupskému, původně Zákupsko - Milštejnskému. Nejstaršími doloženými vlastníky byli Berkové z Dubé, od počátku 17. století panství připadlo rodu Kolovratům. Syn Magdaleny Julius František proslul tvrdým potlačením selské vzpoury na Cvikovsku. Po porážce českých stavů na Bílé hoře a následných konfiskacích získal panství šlechtický rod z Toskánska. Panství dokonce 14 let vlastnil syn Napoleona Bonaparta, který musel žít v Rakousku pod dohledem císaře Františka I.

V západní části obce Svor, při cestě do Kytlice se nachází kostel Nanebevzetí Trojice. Stojí na místě původní, asi srubové kaple, která byla postavená v roce 1745. Současný pozdně barokní kostel s věžičkou pochází z roku 1788.

Obec Svor má převážně rekreační charakter. Osada Rousínov je malebná rekreační osada s lidovými dřevěnými stavbami z první poloviny 19. století. Severozápadně od osady se na návrší nacházejí zbytky Rousínovského hrádku postaveného při bývalé kupecké stezce. Ve Svoru se dochoval kostelík Nanebevzetí Trojice a několik dřevěných chalup lužického typu. Západně od obce leží romanticky položený lesní rybník s možností koupání. Na nedalekém Rousínovském vrchu se nachází lyžařský svah s vlekem.

Svor
Svor
Svor
Svor
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu