30874730
ENDEPL
Přihlášení

Severní Čechy.info - aktuální informace o turistice, ubytování a službách

Svatojanský Újezd

Český ráj

Svatojanský Újezd

Web:svatojanskyujezd.cz
QR kód kontaktů pro Váš mobilní telefon
Obec Svatojanský Újezd leží asi 2,5 km západně od Lázní Bělohradu. Rozprostírá se v Miletínském úvalu v nadmořské výšce kolem 321 m n. m.

Svatojanský Újezd je uspořádán ve tvaru typické české okrouhlice, kdy je zástavba soustředěna kolem okrouhlé návsi. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1354. Název obce byl odvozen od místní dominanty, kostela sv. Jana Křtitele, který byl ybudován na místě původního dřevěného kostela. Nynější kostel byl v roce 1887 postaven v novogotickém stylu a jeho zdivo je z opracovaných pískovcových kvádrů.

Na návsi roste mohutná lípa z roku 1918. V obci několik let žil a působil jako učitel významný český spisovatel a redaktor Stanislav Rudolf. V roce 1998 mu bylo uděleno čestné občanství obce Svatojanský Újezd. V roce 1999 zde byla otevřena nová knihovna pojmenovaná po tomto autorovi.

Svatojanský Újezd
Svatojanský Újezd
Svatojanský Újezd
 
 

Ubytování Český ráj - informace o ubytování a turistických službách v Českém ráji / Ubytování Lužické hory - ubytování v Lužických horách, Šluknovsku a části Českého Švýcarska / Ubytování Krkonoše - informace o ubytování a aktivní dovolené v Krkonoších / Ubytování Máchovo jezero - Ubytování v okolí Mácháče, Kokořínska a Dubského Švýcarska / Ubytování Jizerské hory - vyberte si ubytování a poznejte krásy Jizerských hor / Ubytování České Švýcarsko - poznejte krásy Českého Švýcarska opravdu zblízka

Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load
Zavřít mapu